Kurz bitcoinu je momentálně v sestupu a mnozí se mohou ptát, zda se vyplatí nastupovat, když je cena tak nízká. Koneckonců, klasický akciový žargon také říká „nakupujte levně, prodávejte vysoko“.
Pryč s bitcoinovým žargonem
Investice do něčeho, čemu nerozumíte, je však vždy špatný nápad. Pro fanoušky kryptoměn, kteří jsou již do této záležitosti hluboce zapojeni, je někdy obtížné vysvětlit složitost digitálního zlata takzvaným „no-coinerům“.
Proto je obzvláště důležité používat jednoduchý jazyk a nedbát tolik na úplnost informací. Některé detaily, jako například kdy dojde k dalšímu halvingu BTC nebo jaké změny přinesla aktualizace Taproot do sítě Bitcoin, lze prozatím vynechat.
Verze pro babičku a dědečka
Jdeme do obchodu s potravinami za rohem. Prodávají tam produkty výrobců, které u nch předtím nakoupil prodejce obchodu. Veškeré potraviny jsou vystaveny a naceněny v obchodě. Podle toho pak můžete zaplatit na pokladně.
Podobně je to s technologií blockchain. Vše se však děje digitálně. S blockchainem už nemusíte chodit za roh do obchodu, protože technologie vám umožňuje jednat přímo s výrobcem mléka a přeskočit mezikrok v obchodě s potravinami.
Síla je rozdělena mezi všechny účastníky – ať už je to farmář nebo Ruda, který potřebuje mléko do své ranní kávy. Blockchain funguje jako účetní kniha, do které se zapisují všechny transakce. Protože všichni mají stejné informace o nákupech a prodejích, nesprávné informace si rychle všimnou a mohou být odmítnuty. Ani dodatečně nelze informace o provedených transakcích měnit.
Technologie blockchain tvoří také základ pro Bitcoin. BTC je digitální měna a Bitcoin platební systém. Například již nejste závislí na bankách při provádění převodů, protože blockchain nevyžaduje zprostředkovatele. V bitcoinové síti také nikdo nemůže stát v cestě: Není kontrolována státem a proto je v bezpečí před cenzurou.
Proč vůbec potřebujete BTC?
BTC je cenzuře odolná, decentralizovaná, transparentní a nadnárodní digitální měna, kterou lze také rychle a levně používat. Kvůli těmto vlastnostem mnozí mluví o demokratizaci peněz. Hranice 21 milionů BTC by také měla pomoci síti k deflačnímu efektu, což znamená, že BTC díky tomuto nedostatku poroste na hodnotě.
Kdo ovládá BTC?
Obecně jsou to účastníci sítě, kdo demokraticky rozhoduje o BTC blockchainu. Takzvaní „BTC Core Maintainers“ jsou zodpovědní za implementaci různých rozhodnutí. Jedná se o malou skupinu vývojářů, kteří mají možnost měnit BTC kód ve prospěch komunity. Určité úpravy však můžete provést pouze v případě, že k tomu komunita předem dala souhlas.
Jak bezpečný je BTC?
Díky kryptografii – vědě o šifrování a dešifrování – je blockchain považován za jednu z nejbezpečnějších technologií ze všech. Například decentralizovaná povaha BTC velmi ztěžuje, ne-li znemožňuje hackování sítě. Protože kopii BTC kódu má nejen jedna centrální jednotka, ale desítky tisíc síťových uzlů, musel by útok na všechny tyto účastníky proběhnout současně, což je technicky téměř nemožné.
Nespotřebovává to moc energie?
Ano, mechanismus konsenzu v síti BTC (Proof of Work) je energeticky náročný. Je však velmi těžké najít spolehlivá data o energetické spotřebě a také o tom, jak přesně energetický mix vypadá.