Mnoho zemí po celém světě, včetně Brazílie, pokročilo ve studování digitálních měn svých centrálních bank (CBDC). Myšlenka digitalizace peněz se zdá zajímavá, protože dnes je téměř vše již v digitálním prostředí.
V některých regionech však CBDC nepřitahují veřejný zájem. To je případ Japonska, které nedávno opustilo své plány na spuštění národní digitální měny. Podle tamního portálu Asia Times vidí Japonci více výhod ve využívání fyzických peněz spíše než digitálních.
Japonsko v blízké budoucnosti CBDC nespustí
Jak uvádí portál, Bank of Japan (centrální banka země) zahájila své experimenty s CBDC v roce 2021. Testovací fáze začala v dubnu 2022. Přesto by centrální banka neměla v blízké budoucnosti CBDC implementovat.
To proto, že japonská veřejnost již má virtuální přístup k bankovnímu systému. Proto otázka podpory finančního začleňování prostřednictvím CBDC nikdy nebyla důležitým tématem, jako je tomu v případě jiných zemí.
Centrální banka navíc uvedla, že nyní je rozšířené také využívání digitálních a mobilních technologií soukromým sektorem při platbách za zboží a služby.
Také podle Bank of Japan myšlenka CBDC nezískala výraznou podporu kvůli tomu, že Japonci již mají přístup k internetovému bankovnictví, platebním kartám a platebním řešením elektronickými penězi.
K tomu se přidávají výhody, které mají občané při využívání služeb nabízených soukromým sektorem. Patří sem například systém bodů, které lze získat platbami a které lze sčítat a používat k nákupům.
Fyzické peníze vs. digitální peníze
Zpráva Sayuri Shirai, profesora na Keio University a bývalého člena politické rady Bank of Japan, také uvádí, že fyzické peníze jsou v mnoha ohledech užitečnější než digitální.
Například: jsou užitečnější při scénářích přírodních katastrof nebo vojenských konfliktů; když nastane nedostatek energie, ničení majetku nebo nedůvěra v bankovní systém soukromého sektoru. Navíc senioři a lidé s nízkými příjmy také preferují fyzické peníze před digitálními.
„Zatímco je využívání digitálních plateb je rostoucím trendem, peníze se v mnoha ekonomikách pravděpodobně nadále používají. Centrální banky považují za důležité udržet hotovost v ekonomice, a to navzdory vyšším nákladům na manipulaci s hotovostí a riziku trestných činů souvisejících s hotovostí.“
Závěrem zpráva zdůrazňuje, že japonská centrální banka by měla pokračovat v získávání znalostí souvisejících s technologií blockchain. To má zajistit finanční stabilitu a finanční inovace v zemi. S ohledem na efektivitu mezinárodních plateb by to byla také slibná volba vzhledem k vysokým nákladům na stávající bankovní služby.