Jihokorejská policie zahájila rozsáhlé vyšetřování krachu ekosystému Terra a hledá viníky toho, co se stalo.
Terra v hledáčku jihokorejské policie
Informovala o tom místní televizní síť Jtbc, podle které se vyšetřování týká také celého personálu a zaměstnanců Terraform Labs, společnosti založené Do Kwonem, která navrhla a postavila protokol Terra.
Podle Jtbc jeden z dotazovaných zaměstnanců řekl, že v týmu se již spekulovalo o tom, že může kdykoli dojít ke kolapsu, ale Do Kwon raději pokračoval a riskoval, než aby vše zastavil. Zkoumanou hypotézou je, že riziko bylo v protokolu samotném, a proto ke kolapsu došlo kvůli nějaké chybě v návrhu. To by znamenalo osobní odpovědnost pro ty, kteří jej navrhli, postavili a spravovali.
Klíčovým bodem, o kterém se ve skutečnosti ví už delší dobu, je, že platit roční úroky v řádu desítek procentních bodů bez stabilní garance nebo obchodního modelu, který generuje zisky, může kdykoli způsobit kolaps, kvůli nemožnosti zvládání kolísání hodnoty udržitelným způsobem.
Vyšetřovatelé také zkoumají možné úmyslné manipulace s cenou. V Jižní Koreji zažalovalo Do Kwona a spoluzakladatele Shin Hyun-Seonga 76 lidí, jedná se o celkovou ztrátu 6,7 miliardy wonů při kolapsu .
V tomto světle si lze jen těžko představit, že by si vrcholové vedení společnosti nebylo vědomo rizik, a také si v tuto chvíli lze jen těžko představit, že by za to, co se v posledních týdnech stalo, nemohlo nést absolutně žádnou odpovědnost.
Co tyto hypotézy ve skutečnosti přinesou, a zejména zda se jihokorejský soudní systém rozhodne podniknout nějaké kroky proti Do Kwonovi a Terraform Labs, se však teprve uvidí.
Jaké by mohly být důsledky případného protiprávního jednání?
V hypotetickém případě, že budou přijata obzvláště tvrdá opatření, lze také očekávat zvýšený dohled nově spuštěného projektu Terra 2.0.
Navíc se již spekuluje o tom, že samotná Jižní Korea, domov Do Kwona a Terraform Labs, může zintenzivnit regulaci kryptoměn, právě proto, aby se pokusila ochránit své občany před dalšími podobnými krachy, jako je tento. V této zemi kryptoměny vždy přitahovaly velkou pozornost občanů, kteří jsou proto zvláště vystaveni tomuto druhu rizika.
Jižní Korea již v minulosti vedla v přijímání nových regulací, např. pro kryptoburzy. Je tedy snadné si představit, že pokud by znovu přijaly zákony, mohly by znovu otevřít stavidla vlně nových zákonů po celém světě .
Je skutečně těžké si představit, že kolosální imploze Terra nezanechá hluboké a trvalé následky na krypto trzích, zejména s ohledem na přístup veřejných subjektů, které mají na starosti dohled nad finančními trhy a snaží se co nejvíce chránit investory.