Zdá se, že noční můra Do Kwona, zakladatele ekosystému Terra (LUNA), nemá konce. Poté, co stablecoiny jeho projektu, TerraUSD (UST), ztratily paritu s americkým dolarem a cena jeho kryptoměny LUNA klesla prakticky na nulu, je zákonodárci v Jižní Koreji vyzván, aby poskytl vysvětlení kolapsu.
Kromě toho země také provádí „nouzové kontroly“ místních kryptoměnových burz.
Kolaps ekosystému Terra
Jak jsme vás informovali, ekosystém Terra, nativní kryptoměna LUNA a jeho algoritmický stablecoin UST, se minulý týden zhroutil.
UST se již neobchoduje za 1 USD a dnes stojí kolem 0,11 USD. Mezitím se LUNA 5. dubna tohoto roku posunula z historického maxima kolem 120 USD na současných 0,0001779 USD. To znamená, že cena za necelé dva měsíce klesla prakticky o 100 %.
Tváří v tvář tomuto kolapsu Do Kwon předložil dva návrhy na záchranu ekosystému. Oba zajišťují distribuci tokenů komunitě a definitivní konec UST stablecoinu.
Jeho plány však ke zklidnění nálady investorů a úřadů nestačily. Po tomto selhání varují regulátoři a zákonodárci v několika zemích po celém světě před možnými riziky digitálních aktiv, zejména stablecoinů.
Do Kwon před Národním shromážněním Jižní Koreje
Zástupce Jihokorejské lidové strany moci Yun Chang-Hyun například po zániku stablecoinu svolal parlamentní slyšení o TerraUSD (UST). Podle místního zpravodajství Newspim byl Do Kwon povolán k účasti:
“Musíme předvolat zástupce ze souvisejících platforem, včetně generálního ředitele Terra, Do Kwona, který stojí nedávnou záležitostí, před Národní shromáždění, abychom uspořádali slyšení o příčině situace a opatřeních na ochranu investorů,” řekl v úterý Chang-Hyun na plenárním zasedání Politického výboru Národního shromáždění.
Chang-Hyun navíc chce, aby místní burzy kryptoměn vysvětlily své chování během havárie. Podle něj některým platformám trvalo déle než jiným, než přestaly token obchodovat:
„Coinone, Korbit a Gopax přestaly obchodovat 10. května. Bithumb 11. května. Upbit ale přestal obchodovat až 13. května. Upbit jako poslední zastavil obchodování i poté, co zaznamenal krach. Je to společnost č. 1 s 80% podílem. Za pouhé tři dny vydělal přibližně 10 miliard wonů [7,8 mil. USD] na příjmu z poplatků,“ dodal Chang-hyun.
„Nouzové kontroly“ burz
Mezitím jihokorejský portál Yonhap News Agency oznámil, že místní finanční regulátoři zahajují „nouzové kontroly“ na místních kryptoměnových burzách. Cílem je zřejmě zvýšit ochranu investorů po propadu UST
V tomto ohledu jak Komise pro finanční služby Koreje (FSC), tak i finanční dohled (FSS) žádají burzy, aby sdílely informace o transakcích UST a LUNA. Požadavky zahrnují objemy obchodů a počet relevantních investorů. Dale agentury požádaly platformy, aby poskytly svá opatření v reakci na havárii a jejich analýzu případu.
„Minulý týden si finanční úřady vyžádaly údaje o množství transakcí a investory a vyhodnocovaly příslušná opatření burz. Myslím, že to udělali, aby zavedli opatření k minimalizaci škod pro investory v budoucnu,“ řekl agentuře Yonhap zástupce nejmenované jihokorejské burzy.