Jižní Korea ve spolupráci se svou Financial Services Commission (FSC) navrhla nový dodatek ke svému finančnímu zákonu, který by zakázal místním obyvatelům nákup kryptoměn pomocí kreditních karet. Tento návrh přichází jako odpověď na obavy vůči ilegálnímu odlivu prostředků ze země do zámoří, protože většina kryptoměnových burz sídlí právě tam. Pokud dojde k přijetí návrhu, kryptoměny budou označeny jako zakázané oběživo.
Jak to všechno začalo?
Tento tah je součástí širšího trendu utahování regulací týkajících se kryptoměn v Jižní Koreji. V minulosti v zemi prošla legislativa posilující dohled nad virtuálními aktivy, která vyústila v nátlak bankovního sektoru a přinesla obavy, že mnoho kryptoměnových burz bude v zemi zrušeno. Nový zákon vyžadoval po všech službách, které se zabývaly virtuálními aktivy, aby se registrovaly u Korea Financial Intelligence Unit (KFIU).
Jižní Korea se v posledních měsících snaží o větší a větší regulaci krypto sektoru. V červnu FSC vydala návrh nařízení, která budou po společnostech vyžadovat přiznání, kolik kryptoměn mají v současné chvíli v držení.
Počátkem ledna 2018 se jihokorejská vláda rozhodla regulovat trading kryptoměn pomocí restrikcí, které se ale týkaly jen reálných bankovních účtů. Toto umožnilo bankám ověřit identitu spekulanta a zamezit kriminálním aktivitám a praní špinavých peněz. Dále to také znamenalo, že příslušníci menšin a zahraniční obyvatelé dostali zákaz tradingu s kryptoměnami.
V únoru 2018 poznamenala Choe Heung-sik, vedoucí finančního kontrolního úřadu, že Jižní Korea bude podporovat normální trading s kryptoměnami a zatlačila na finanční instituce, aby provozovaly transakce s kryptoměnovými burzami.
5. března 2020, vydala Jižní Korea vyhlášku, která měla za úkol upravit reporting a využívání určitých specifických informací o finančních transakcích. Legislativa poskytuje regulace pro kryptoměny a podobné služby či aktivity. Oficiálně tak legalizuje kryptoměny v Jižní Koreji a upravuje určité přístupy.
Vliv legislativy
Vyhláška vyžaduje po všech poskytovatelích virtuálních aktiv a služeb, aby si registrovali autorizovaný bankovní účet a poskytli svým klientům tento účet u stejné banky, dále získali Information Security Management System (ISMS) certifikaci od Korejské internetové bezpečnostní agentury (KISA), poté poskytli tyto a všechny údaje související s firmou agentuře KFIU a následně implementovaly další Anti-Money Laundering/Know Your Customer (AML-KYC) postupy.
Další nařízení se týkalo poskytovatelů karetních služeb, kteří byli požádáni o identifikaci a zablokování kryptoměnových transakcí pomocí karet. FIU také vydalo nařízení všem registrovaným burzám v zemi, aby ukončily transakce s neregistrovanými společnostmi.
Tyto regulace jsou spíše založeny na postupech než na zákonech Jižní Koreji, ale jsou fundamentální k porozumění a pochopení toho, jak jsou kryptoměny regulovány v zemi. Regulace jsou též velmi založené na úhlu pohledu vlády, je tedy možné, že dojde ke změně postoje a situace se uvolní postupem času.
Jižní Korea a kryptoměnová ekonomika
Jižní Korea je země známá pro své technologické pokroky a digitální připojení, díky tomu se stala zajímavým hráčem na poli kryptoměn. Přibližně 10 % obyvatelstva byla zainteresována v kryptoměnách v období, kdy bitcoin dosáhl svých maxim v roce 2021. Technologicky zdatná populace s vysokorychlostním internetem tehdy masově nakupovala téměř jakékoli kryptoměny.
Země je také domovem několika z největších kryptoměnových burz. Upbit, jedna z největších v Jižní Koreji, hrála klíčovou roli v krypto ekonomice země. Podobné platformy poskytují bezpečnou oázu pro trading a podílejí se na vysokých zobchodovaných objemech v zemi.
Denní zobchodovaný objem v zemi je zhruba 12,57 bilionu KRW, což odráží množství aktivních účastníků trhu. Velikost trhu v zemi se rozrostla na neuvěřitelných 55 bilionů wonů, což je přibližně 45,9 miliard USD – tato čísla dostatečně odráží význam kryptoměn pro tamní ekonomiku.
V mezinárodním měřítku drží Jižní Korea poměrně prominentní pozici, protože je třetím největším trhem v objemu zobchodovaného bitcoinu, před ní je pouze Japonsko a USA. Jižní Korea je také největším trhem pro Ether. Toto dominantní postavení ukazuje vliv země na sektor kryptoměn v globálním měřítku.