Experti pracující pro finančního giganta JPMorgan tvrdí, že blockchain nabídne do budoucna finančnímu a platebnímu systému mnoho benefitů. S informací přišla agentura Bloomberg 29. ledna.
Tipy kde koupit kryptoměny: Kde a jak nakoupit spolehlivě kryptoměny
Vedoucí výzkumu JPMorgan Joyce Chang řekla: “Blockchain nevytvoří nový platební systém, ale nabídne velké vylepšení. Nejdůležitější dopad blockchain zažije za tři až pět let. Nejspíše se to bude týkat přesunu peněz mezi státy.”
Nedávná výzkumná zpráva publikovaná Chang upozorňuje, že blockchain nabízí řadu výhod a stává se standardem u některých bank. Hlavní zefektivnění je samozřejmě digitalizace. Dále dodává, že ačkoliv kryptoměny přitáhly nejvíce pozornosti, technologie kterou nabízí je mnohem důležitější. Staví se tak po boku miliardářů, kteří vidí největší přínos v blockchainovém ledgeru.
Chang vyzdvihuje Interbank Information Network (IIN), která má 157 členů po celém světě. IIN byla založena JPMorgan na platformě Quorum, jež využívá blockchain Ethereum. Organizace cílí na problematiku spojenou se sdílením informací mezi bankami. V neposlední řadě je potřeba zmínit cíl urychlení mezinárodních transakcí.
Mohlo by vás zajímat: Tieto 3 kryptomeny majú vo februári zaujímavé udalosti
Španělské banky jako je BBVA aa Santander jsou obzvláště velkými průkopníky na poli aplikace blochainu do své platební sítě. V prosinci roku 2018 BBVA uzavřela půjčku společnosti Porsche Holding, při které využila blockchainové technologie. V dubnu téhož roku se BBVA nechala slyšet, že chce být první globální banka, která bude veškeré půjčky uzavírat pomocí blockchainu.
Obě banky se přidaly do European Union International Association for Trusted Blockchain Applications (IATBA). BBVA a Santander byly mezi prvními iniciátory celého projektu a vstoupili do něj mezi prvními pěti bankami.
Zatím, co se blockchain stává stále více důležitým pro některé finanční společnosti, Chang dodává, že technologie naráží na čtyři významné problémy. Mezi ty patří tradičně regulace, malá integrace, cenová efektivita a škálovatelnost.
Mohlo by vás zajímat: Analýza: Pozitívne udalosti tlačia Tron (TRX) nahor
V lednu jsme zaznamenali ještě jednu důležitou zprávu, týkající se bankovnictví na blockchainu. Skupina vědců ze Spojených států Amerických oznámila start “globálně škálovatelné decentralizované platební sítě”. Distributed Technologies Research, jež zaštiťuje vědce z Massachusetts Institute of Technology, Stanfordské univerity a Kalifornské univerzity, financuje výzkum kryptoměny zvané “Unit-e”.
V naší kotlině najdeme například iniciativu Blockchain Connect Czech Alliance. Hlavním cílem projektu je osvěta využití blockchainu. Jako největší plus celé technologie vidí iniciativa ledger, tedy počeštěně decentralizovanou databázi.