Solana se ukázala jako životaschopná alternativa k řadě blockchainů. Ve skutečnosti je síť nejen efektivní, pokud jde o provádění transakcí, ale je také ekologičtější než gigant Google při procházení webu, alespoň podle nedávné zprávy.
V době, kdy se uhlíková stopa aktiv založených na Proof-of-Work (PoW) dostala pod palbu kritiky, nejnovější zpráva o spotřebě energie za listopad 2021 ukazuje zcela nový trend, který se formuje a tlačí k zelenějšímu ekosystému.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
Solana vs. Google: Co je zelenější?
Podle zprávy Solana Foundation určila, že jedna transakce na blockchainu Solana vyžaduje 0,00051 kWh nebo 1836 joulů energie. Abychom uvedli věci na pravou míru, zpráva představila nespočet činností, které spotřebovávají více energie. Například jedno vyhledávání Google údajně spotřebuje přibližně 1 080 joulů. To znamená, že dvě vyhledávání Google by spotřebovala více energie než jedna transakce v síti Solana.
Tím to nekončí. Transakce na Solana také vyžaduje 24krát méně energie než nabíjení mobilního telefonu. Je také méně energeticky vyčerpávající než ponechání rozsvícené LED žárovky po dobu jedné hodiny, což spotřebuje přibližně 36 000 joulů, stejně jako hodinová práce s počítačem a monitorem, která spotřebuje přibližně 46 800 joulů.
Síť Solana je však méně decentralizovaná než Bitcoin nebo Ethereum, s 1 196 validačními uzly, které zpracovávají odhadem 20 milionů transakcí ročně, odpovídá spotřebě 3 186 000 kWh ročně. To odpovídá průměrné spotřebě elektřiny 986 domácnostmi v USA.
Očekává se však, že Ethereum 2.0 bude po přechodu na proof-of-stake využívat asi o 99 % méně energie než současný mainnet.
Solana slibuje snížit uhlíkovou stopu
Přestože jsou prezentovaná čísla považována za uspokojivá, Solana Foundation slíbila, že dále sníží dopad svého ekosystému na životní prostředí. Její plány na zbytek roku 2021 zahrnují zavedení programu, který má pomoci učinit síť validátorů Solana uhlíkově neutrální a kompenzovat stopu ekosystému.
Kromě těchto kroků nadace také odhalila, že bude pravidelně vydávat zprávy o energetických statistikách projektu. Stručně řečeno, Solana se jeví jako rychlejší a méně energeticky náročná alternativa k blockchainu Ethereum. Závod se nyní směřuje ke sloučení efektivity a ekologických technologií.
Solana však není jediný blockchain, který vynakládá obrovské úsilí na to, aby byl zelený. Od prominentní blockchainové firmy Ripple po Avalanche a Neon Labs se několik platforem také snaží stát se energeticky účinnými.
Ripple využívá 28 440 joulů na transakci. Na každý milion transakcí v jeho síti by množství použité energie mohlo napájet žárovku po dobu 79 000 hodin.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny