Nedávná zpráva sestavená společností Atlas VPN zjistila, že ve třetím čtvrtletí roku 2021 hackeři získali více než 1,1 miliardy dolarů v odcizených kryptoměnách.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
Tři čtvrtletí letošního roku již překonali celý předchozí rok
Zatímco sektor kryptoměn zaznamenal v posledních letech exponenciální růst, vzrostl také počet kybernetických zločinů souvisejících s blockchainem. Problémy s kybernetickou bezpečností a zneužívání těchto slabin hackery jsou hlavním problémem po celém světě a rostoucí frekvence útoků jen přilévá olej do ohně.
Společnost Atlas VPN zjistila, že ve třetím čtvrtletí roku 2021 hackeři získali více než 1,1 miliardy dolarů v odcizených kryptoměnách, nejvíce pak v ekosystému Ethereum a to více než 800 milionů dolarů.
Kromě toho, že utrpěla obrovské finanční ztráty, byl také na síť Ethereum zaměřen největší počet útoků, přesně 20.
Nejvýznamnějším hackem na síti během této doby byl hack Poly Network, při které hacker odcizil kryptoměny ve výši 610 milionů dolarů. Zatímco většinu finančních prostředků vrátil, odhalil několik nedostatků v síti. Tento hack zdůraznil také nutnost řešení tohoto problému.
Binance Smart Chain (BSC) si také vedl špatně z hlediska kybernetické bezpečnosti, protože během třetího čtvrtletí utrpěl sedmi exploitů v hodnotě 23 milionů dolarů. BSC však může připsat obrovskou část tohoto množství narušení pNetwork. Cross-chainová platforma DeFi byla hacknuta v září a držitelé přišli o BTC v hodnotě přibližně 12 milionů dolarů.
Hacky burz však v posledních letech výrazně utichly kvůli velkému úsilí o dodržování předpisů a zabezpečení. Mezi červencem a zářím se však přesto podařilo uskutečnit sedm hacků. Ten nejvýznamnější zasáhl japonskou kryptoměnovou burzu – Liquid. To vedlo ke ztrátě 90 milionů dolarů v odcizených tokenech.
Zpráva také zjistila, že zatímco počet hackerů, kteří hledají v sítích zranitelnosti, vzrostl, výrazně vzrostl počet podvodů a “rug pullů”, což je manévr, kdy vývojáři kryptoměn opustí projekt a utečou s finančními prostředky investorů. Obvykle se odehrávají v ekosystému DeFi, zejména na decentralizovaných burzách, kde vytvoří token a zalistují ho na DEX, pak ho spárují s přední kryptoměnou.
Celkově bylo za první tři čtvrtletí dohromady zaregistrováno 146 hackerských událostí. Znamená to 20% nárůst od loňského roku, kdy bylo zaznamenáno 122 hackerských událostí a podvodů.
Očekává se, že toto číslo poroste, protože k podobným činnostem dochází i v probíhajícím čtvrtém čtvrtletí. Ekosystém Ethereum a burzy kryptoměn navíc zůstávají primárními cíli hackerů, uvádí zpráva.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny