Současná administrativa amerického prezidenta Bidena oznámila, že má připraven nový soubor návrhů, který má potlačit podvodné aktivity na trhu s digitálními aktivy. Tímto krokem se tak mají dostat krypto společnosti pod ještě větší kontrolu. Jakým způsobem toho chtějí dosáhnout? To se dozvíte v tomto článku.
Krypto společnosti a regulace
Podle navrhovaného rámce by nově mohl Kongres USA uložit platformám pro výměnu kryptoměn zákonný požadavek, na základě kterého by musely hlásit podezřelé transakce regulačním orgánům. Dále by se měly zvýšit pokuty za nelicencované transakce peněz a ti, kteří jsou zapojeni do krádeže kryptoměn, by nově mohli být stíháni v jakékoliv jurisdikci, ve které je poškozený identifikován.
Výše navrhované změny jsou součástí širšího zásahu proti nekalým aktivitám krypto společností, které svým jednáním ohrozily miliardy dolarů investorů při nedávných insolvencích. Od začátku letošního roku totiž již nejméně 10 krypto společností ohlásilo bankrot nebo pozastavilo možnost výběrů.
“Inovace jsou jedním z charakteristických znaků pulzujícího finančního systému a ekonomiky, ale jak jsme se bolestně naučili z historie, inovace bez adekvátní regulace mohou mít za následek významné narušení a poškození finančního systému a jednotlivců.” uvedla Janet Yellenová, ministryně financí USA.
Již dříve na celou situaci kolem kryptoměn reagoval i americký regulátor trhů, Komise pro cenné papíry a burzy, který uvedl, že krypto společnosti, které drží kryptoměny jménem investorům, by je měly účtovat ve svých knihách jako závazky.
“Můžeme očekávat, že regulace podpoří ochranu spotřebitelů a investorů, integritu trhu a finanční stabilitu, což povede ke zvýšené legitimizaci tohoto odvětví. Nesmíme se toho bát, ale místo toho přijmout regulaci, protože další fáze vývoje kryptoměn končí.” řekl Viktor Prokopenya, zakladatel kryptoburzy Currency.com.