Tak a je to tady! Americká společnost Milo Credit spustila první hypotéku, kterou lze získat v kryptoměnách. Trh s kryptoměnami nezná hranic a nyní tato technologie vstoupila i do světa, který byl dosud privátní zónou klasických FIAT měn. Tzv. kryptohypotéka je pojem, se kterým se bude veřejnost nejspíš muset brzy seznámit. Podmínky kryptohypotéky se ovšem od té klasické, bankovní, hypotéky trochu odlišují. V čem spočívá odlišnost klasické a kryptohypotéky, jaké jsou klady a zápory tohoto nového nebankovního produktu a vyplatí se kryptohypotéka vůbec? Na to se podíváme v tomto článku.
Kryptohypotéka v praxi
Americká společnost Milo, se sídlem na Floridě, nabízí svým klientům platformu, ve které lze získat hypotéku na bydlení. Tento postup má ale jeden veliký háček! Kupci domů nemají plnou kontrolu nad svým majetkem. Pokud si zákazník chce vzít kryptohypotéku, musí již vlastnit takovou sumu bitcoinů, která se rovná prodejní ceně domu. Navíc, pokud by klient chtěl dům prodat ještě před splacením kryptohypotéky, bude muset společnosti Milo uhradit zbývající částku, ale v amerických dolarech! Tento systém kryptohypotéky komentoval generální ředitel společnosti Milo, Josup Rupena.
“Je to způsob, jak si spotřebitel může nadále držet svůj bitcoin a zároveň vytvářet bohatství, jeho zhodnocováním. Ale zároveň klientům dáváme výhodu nákupu nemovitosti v době hypotečních maxim.”
Pro mnoho lidí, především fanoušků bitcoinu, může být tato příležitost pořízení si bydlení velmi lákavá a to hlavně v době, kdy se hypoteční sazby v USA pohybují okolo 3,5 % s fixací půjčky na 30 let. Kryptohypotéka je určená především lidem, kteří již nějaký bitcoin vlastní a kteří se nebojí jej zastavit, výměnou za nemovitost.
Jak to funguje?
I přesto, že má investor odpovídající výši bitcoinu, rovnající se výši jeho vysněného domu, je potřeba celou koupi zaplatiti v dolarech. Společnost Milo tedy svým klientům poskytuje službu, kdy zástavou bitcoinu obdrží klient americký dolar. Při určování solventnosti dlužníka společnost Milo vychází spíše z jeho celkového kryptoměnového bohatství a investičních zkušeností, než z jeho pravidelného příjmu, který je uváděn v daňovém přiznání. Po schválení dlužníka, společnost Milo zajistí odkup nemovitosti v dolarech a bitcoinovou zástavu uloží na účet třetí strany. Dále vše probíhá jako v případě klasické hypotéky, dlužník splácí úroky z půjčky a půjčku samotnou (v amerických dolarech).
Erin Sykes (ekonom Nest Seekers): “Kryptoví investoři bývají vysoce rizikoví a vysoce odměňovaní lidé, kteří jsou relativně odolní vůči různým výkyvům na trhu. Takže si myslím, že kryptohypotéka je dobrý nápad, ale pro průměrného člověka – rozhodně ne.”
Závěr
Společnost Milo v současné době poskytla kryptohypotéku již 7 000 osobám a spravuje majetek o velikosti 400 milionů USD. Tento způsob pořízení nemovitosti je vhodný především pro osoby, které již vlastní bitcoin v hodnotě nemovitosti a doufají, že hodnota bitcoinu bude dále (v horizont minimálně 30 let) růst.