Jedním z hlavních témat, která musí státní finanční regulátoři a vlády po celém světě řešit, je finanční kriminalita spojená s digitálními aktivy. Toto velké téma je žhavé především v dnešní době, kdy se digitální měny staví na stejnou úroveň jako klasické FIAT peníze, ovšem co se týče bezpečnosti, ta stále pokulhává. V tomto článku si představíme způsob, jakým se zločinci snaží zamést za sebou stopy. K útěku před zákonem využívají tzv. mixéry. Co to mixér je, jak se používá, a proč ještě stále není veden jako protizákonná praktika? Odpovíme v tomto článku.
Mixéry na kryptoměny
V roce 2021 se muž z Ohia, který provozuje bitcoinový mixér s názvem Helix , přiznal k praní více než 300 milionů dolarů.
Princip fungování mixéru Tornado Cash
Je potřeba podotknout, že každý mixér je jiný, protože k míchání peněz využívá jiné techniky, jiné cykly atd. Jedním z nejznámějších mixérů je Tornado Cash, který o sobě prohlašuje, že se jedná o decentralizovaný software, který ke své činnosti využívá pouze identifikační čísla peněženek. Tento mixér umožňuje uživatelům vložit a vybrat token Ether, aniž by proběhl záznam o vkladu a výběru. Díky procesu míchání tedy nelze vysledovat, kdo danou částku ETH vložil a kdo ji opět vybral.
„Kdykoli je ETH vybráno na nové adrese, neexistuje žádný způsob, jak propojit výběr s vkladem, čímž je zajištěno úplné soukromí,“ uvádí web Tornado Cash.
Díky této naprosté anonymitě je tedy možné provést praní špinavých peněz bez jakéhokoliv záznamu o transakci, vkladu nebo výběru. Většina mixérů využívá ke svému fungování především nejednoznačnost v legislativních regulacích úřadů. Například mixér Tornado Cash spadá pod definici “anonymizujících poskytovatelů softwaru”, která nevyžaduje uchovávání informací o převodech peněz v USA. Legislativní mezery tedy poskytují vhodnou půdu pro rozkvět tohoto businessu, který akorát podporuje zločin a praní špinavých peněz.