Země, kde jsou kryptoměny považovány za dobrou investici, jsou také zeměmi, kde je nejvíce vládní korupce.
Korelace mezi vysokým využíváním kryptoměn a vládní korupcí
Nedávná zpráva webu Finder.com odhaluje, že existuje silná korelace mezi nadšením pro investice do kryptoměn a mírou vládní korupce.
K sestavení této zprávy Finder provedl průzkum u 54 534 lidí ve 27 zemích. Výsledkem tohoto průzkumu bylo, že všech 10 zemí s občany, kteří jsou nejpozitivnější ohledně kryptoměn, má index vnímání korupce nižší než 50 ze 100. Jsou to také chudé země s průměrným ročním příjmem nižším než 10 000 dolarů.
Index vnímání korupce (CPI) měří vnímání vládní korupce v dané zemi a je statisticky sestavován organizací Transparency International. Nižší hodnoty ukazují na větší vnímanou korupci, zatímco vyšší skóre odhaluje vnímání čisté a transparentní vládní politiky.
Výzkum Finderu zjistil, že země, jejichž obyvatelé nejčastěji říkají, že kryptoměna je dobrá investice, jsou Nigérie (87 %), Venezuela (81 %), Ghana (78 %), Keňa (77 %) a Filipíny (73 %). V žebříčku nejtransparentnějších zemí jsou všechny tyto země na konci žebříčku, přičemž Venezuela je na konci. Nejlépe je na tom Ghana se 73. místem ze 180 zkoumaných zemí.
Mezi země s nejvíce medvědími občany kryptoměn patří Německo (17 %), Švédsko (18 %), Norsko (20 %), Kanada a Japonsko (každý po 24 %). Všechny tyto země jsou v horní polovině žebříčku, přičemž Švédsko a Norsko jsou celkově na čtvrtém místě.
Evropa a Severní Amerika jsou na prvním místě
Podle vedoucího průzkumu Finderu Grahama Cookea kryptoměny nabízejí lidem způsob, jak provádět transakce mimo vládní kontrolu a ti, kteří žijí v regionech, kde je důvěra ve finanční a regulační systémy nižší, budou spíše považovat kryptoměny za dobrou investici.
„S nízkou důvěrou ve vládu je pravděpodobné, že lidé hledají způsoby, jak si vybudovat vlastní bohatství, a přitom obcházet finanční mandáty své vlády v oblasti financí.
Právě zde se kryptoměny stávají atraktivní investicí, protože vlády kryptoměny neregulují – jsou to decentralizované digitální peníze“.
Následně dodává, že nevýhodou decentralizovaného charakteru kryptoměn je vysoká volatilita a kriminální činnost.
„Bez ohledu na to je jasné, že kryptoměny získávají celosvětovou popularitu a nelze popřít, že kryptoměny jsou součástí budoucnosti financí.“
Stojí za zmínku, že mezi 30 nejlepšími zeměmi podle CPI není žádná z Afriky, přičemž Evropa je jako kontinent jasně před všemi.Ve spodních 30 jsou naopak africké, asijské a jihoamerické země ve většině, žádná z Evropy nebo Severní Ameriky.
Salvador, středoamerická země, kde byl Bitcoin přijat jako zákonné platidlo, je těsně pod středem na 115. místě.