Na kryptoměny dopadá další dobrá zpráva. Den poté, co vedoucí postava Wall Street Gabor Gulbacs oznámil, že indexové akcie kryptoměnových burzovních fondů jsou nevyhnutelné, přichází jako na zavolanou naplňení této předpovědi – tedy první burzovně obchodovatelný produkt založený na kryptoměnách na celém světě. A země původu? Překvapivě Švýcarsko.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

ETF (Exchange Traded Funds) ~ indexové akcie

Mohlo by vás zajímat: Coinbase přidala Basic Attention Token (BAT)

Obchodovat se s ním začne na čtvrté nejvetší evropské burze, Švýcarské burze SIX, příští týden a je nutno dodat, že na podobný impulz čekal celý krypto-svět jako na smilování. Autorem produktu je kryptoměnový startup Amun AG. Jeho spoluzakladatel Hany Rashwan prohlásil:

Amun ETP dá institucionálním investorům, kteří jsou omezeni pouze na investování do cenných papírů, možnost pokrytí kryptoměnami…

Fond bude rozdělovat investice mezi několik vedoucích kryptoměn. Hlavní a nejtlustší část fondu spolkne Bitcoin (48%). Na druhém místě je Ripple (29%), který je v době psaní článku druhou kryptoměnou podle tržní kapitalizace. Třetí místo vyslouženě patří sesazenému králi altcoinů, Ethereu (16%). Fond se dále bude zabývat i možností investice do Litecoinu a kontroverzního Bitcoin Cash ABC, který vznikl jako pravděpodobný nástupce známého forku Bitcoinu – Bitcoinu Cash.

Mohlo by vás zajímat: Recenze Bitcoin burzy Deribit

Jak takový fond funguje a co to znamená pro běžného smrtelného investora? Pokud si někdo koupí akcii tohoto fondu, fond rozdělí peníze mezi výše zmíněné kryptoměny podle toho, jak se jim daří a jakou důležitost na trhu mají. Velmi zjednodušeně se dá říct, že s pomocí tohoto nástroje se můžou na trh dostat i peníze velkých bank, penzijních fondů a pojišťoven, které by v rámci svých investic rády diverzifikovaly své portfólio vkladem do více riskantních aktiv. Poprvé za celou historii Bitcoinu je zde zelená pro vstup velkých institucí na trh. Legální strukturou je tento burzovní indexový fond velmi podobný tomu americkému. Tím se z něj stává obrovský signál pro býky. Ti čekají na svůj návrat už od začátku roku, kdy se ceny kryptoměn výrazně otřásly a medvědi se vřítili na trh.

Mezitím kurz Bitcoinu stojí na červených 5450$. Zdá se, že tato nová zpráva medvědy z brlohu nevyžene . Fundamentální síla však zůstává neotřesitelná. Mnoho obchodníků doufá, že je jen otázkou času, než budou Švýcarský experiment následovat i další evropské a americké kontrolní úřady.

Otázkou, kterou si všichni kladou zůstává, je dobře, že Bitcoin padne do rukou velkých institucí a bank? Napište nám do komentářů.

Mohlo by vás zajímat: Štart Ethereum 2.0 je blízko, hovorí Vitalik Buterin

Jiří Makovský

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář