Trojice cryptojacking malware obsadila nejvyšší příčky nejnovějšího vydání Global Threat Index vydaného inzraelskou bezpečnostní firmou Check Point. Společnost to uvedla ve svém tiskovém prohlášení publikovaném 14. ledna.
Tipy kde koupit kryptoměny: Kde a jak nakoupit spolehlivě kryptoměny
Check Point Software Technologies Ltd. je společnost, která nabízí bezpečnostní řešení autoritám a firmám, jež se pohybují na globálním poli internetu a digitálních technologií. Podle oficiálních stránek pracuje Check Point pro sto tisíc organizací a úřadů.
Cryptojacking je spojení slov “crypto” – kryptoměny a “hijack” – únos. Z toho se dá velmi jednoduše odvodit, jak takové malware funguje. Pokud si někdo nainstaluje nakaženou aplikaci nebo navštíví nakaženou stránku, začne skrytě těžit kryptoměny ve prospěch jednotlivce nebo skupiny, která má malware pod kontrolou. O takovém jednání samozřejmě běžný uživatel výpočetní techniky nemá ani tušení.
Podle Global Threat Indexu pro prosinec 2018 patří na tři přední příčky cryptojacking malware. Na prvním místě se umístil Coinhive, což je velmi známý kód, který umožní tajně těžit Monero (XMR) z prohlížeče nic netušícího uživatele. Coinhive se na nejvyšší příčce světových hrozeb umístilo hned po třinácté za sebou.
Mohlo by vás zajímat: Poskytovatel akcií na blockchainu Ethereum čelí ztrátě dat uživatelů
Na druhé příčce se umístil open-source program XMRig. Ten napadne uživatele skrze aplikaci a nutí počítač k výpočetním úkonům, které těží kryptoměnu Monero. Častým koncem takových zařízení je přehřátí a zásah BIOS systému. Naštěstí je tento program velmi známý i antivirovým společnostem. Zasáhne proti němu Windows Defender, ESET i český Avast.
Třetí místo obsadil JSEcoin, který skrze JavaScript a prohlížeč uživatele těží kryptoměny, pokud někdo zrovna sleduje danou stránku. JSEcoin je svým způsobem velmi černobílý projekt, který mnoho renovovaných stránek používá jako zdroj příjmu místo nekonečné záplavy reklam.
Coinhive postihne podle dat Check Point přes dvanáct procent všech světových zařízení. XMRig drží podíl osmi procent a v závěsu najdeme JSEcoin s sedmi procenty.
Mohlo by vás zajímat: Security Tokens: Budoucnost regulovaných směnáren?
Informační web cointelegraph.com přišel s analýzou, ve které někteří bezpečnostní experti tvrdí, že trend cryptojackingu se bude jen zvyšovat. A to i přes to, že kryptoměny upadají. V listopadu minulého roku internetová bezpečnostní agentura Kaspersky Labs vydala analýzu, ve které srovnává trend kryptoměn s trendem cryptojackingu. V datech vyšlo, že cryptojacking kopíruje osu, kterou udává všeobecný trh kryptoměn. Jak upadá zájem o Bitcoin, upadá i zájem o malware a jeho využívání.
Všechny cryptojacking techniky mají ale jedno společné – Monero. Tento na soukromí orientovaný token je využíván ke kriminalitě všude na světě. V nedávné studii bylo vypočítáno, že až 4 % veškerého objemu Monera bylo vytěženo skrze malware.