Po vzoru El Salvadoru, který jako první uzákonil kryptoměnu bitcoin jako oficiální platidlo, se roztrhl pytel se státy a také městy, které se tímto krokem nechaly inspirovat a buď zcela nebo částečně využívají kryptoměny jako zákonná platidla. Dalším státem, který se může stát asijským El Salvadorem, může být Malajsie. Má tento stát vůbec předpoklady přijmout digitální měnu a kolik práce by za tímto krokem stálo? Odpovíme v tomto článku.
Malajsie jako Krypto centrum Asie
Obvykle si lidé ve spojení s finančními centry Asie vybaví Hongkong nebo Singapur. Oba mají dokonce i mnoho společného. Úředním jazykem je angličtina, zachovávají si vlastní soudní systém, je tam pěkné počasí, což láká bohaté investory. Výhodou Malajsie je, že při jejím popisu se dají také využít tato positiva, což jí pasuje na konkurenční zemi a aspiranta na krypto velmoc.
Ovšem v porovnání například s Hongkongem, Malajsie postrádá moderní finanční systém, respektive zkušenosti se zaváděním nových právních precedentů, kterých je potřeba při vytváření nové ekonomiky. Navíc co se objemu obchodů týče, Hongkong je využíván jako centrum pro akciové obchodování, které je hojně využíváno i Čínskými rezidenty, protože se tak vyhnou regulacím, které na akciový trh uvalila tamní vláda. Takto propracovaný a již existující finanční systém v Malajsii prozatím neexistuje.
Naopak obrovskou výhodou Malajsie je, že zůstává jednou z mála zemí, kde nejsou kapitálové výnosy z kryptoměn daněny. Díky tomuto jurisdikčnímu rozhodnutí je Malajsie využívána jako “daňový ráj” pro krypto investory, kteří na tamním trhu ve velkém zakládají obchodní společnosti s cílem investovat do digitálních aktiv.
Závěr
Malajsie je díky svému právnímu postoji vůči kryptoměnám velmi vyhledávanou destinací, která díky nulové dani z kryptoměn láká investory z celého světa. Její nevýhodou, jako kandidáta na asijskou krypto velmoc, je chybějíc propracovaný finanční systém, jako je například v Hongkongu nebo Singapuru.