Investoři stále hledají ty nejslibnější kryptoměny, do kterých by mohli investovat a zajistit si tak velké zhodnocení své investice. Ovšem v současné době je už poměrně těžké se zorientovat ve více než 10 tisících existujících kryptoměnách, přičemž každý den se objevují další a další. Nutno však říci, že na trhu je i několik ikonických stálic, které mají již svou zavedenou komunitu a investorům přinejmenším zajišťují pomocí dlouhodobých investic zajímavé, i když poměrně nestálé zhodnocování jejich investičního portfolia.
Jednou z těchto kryptoměnových stálic je i kryptoměna solana, která si po velmi trnité cestě, dokázala vybudovat a následně i udržet stabilní místo mezi TOP 10 kryptoměnami podle tržní kapitalizace a její blockchain Solana je dokonce hlavním konkurentem nejvyužívanějšího blockchainu Ethereum. Z tohoto důvodu se proto mohou investoři poměrně často setkat spíše s jeho přezdívkou “Ethereum killer”. V tomto průvodci se proto zaměříme na kryptoměnu solana více zblízka a řekneme si vše podstatné, co by měl investor o této kryptoměně vědět ještě před tím, než se do ni rozhodne investovat své finanční prostředky.
Rychlý přehled krypto burz, kde lze koupit kryptoměnu solana
Níže je uveden stručný přehled několika bezpečných a ověřených kryptoměnových burz, kde lze jak koupit, tak i investovat do kryptoměny solana.
- Binance – Nejznámější a nejvyhledávanější krypto burza na světě, kde mohou investoři investovat do kryptoměny solana bez strachu ze ztráty svých finančních prostředků. Kromě kryptoměny solana burza nabízí i dalších více než 600 populárních kryptoměn. Samozřejmostí je i nákup kryptoměny solana s následným uložením přímo na krypto peněžence burzy Binance wallet a nebo převedení na investorovu hardwarovou peněženku.
- Bybit – Kryptoměnu solana je možné si koupit i na poměrně mladé, avšak komplexní burze Bybit. Součástí nabídky jsou rovněž i nejrůznější nástroje, služby, funkce a výhody jak pro začínající, tak i zkušené obchodníky a investory. Investoři si kromě solany mohou do svého portfolia u Bybit zařadit i dalších více jak 250 kryptoměn.
- Gate.io – Všechny kryptoměnové stálice, včetně solany, a k tomu i nově uvedené altcoiny, najdou investoři právě u této populární kryptoměnové burzy. Jedná se o burzu patřící do TOP 20 největších burz na světě, která svým více než 13 milionům uživatelů nabízí možnost snadno, rychle a bezpečně nakupovat nebo prodávat kryptoměny, a to 24/7.
- MEXC – Vyhledávaná burza kryptoměn zejména u mladých investorů a obchodníků, kterým nabízí inovativní a intuitivní platformu a mobilní aplikaci. MEXC je známá hlavně svým každodenním uváděním nových kryptoměn, úrovní zabezpečení, obrovskou nabídkou kryptoměn, nízkými poplatky a uživatelsky přívětivým rozhraním. Spolu s kryptoměnou solana tu najdou uživatelé i dalších více než 1 700 kryptoměn.
- OKX – Jedna z nejuniverzálnějších krypto burz na světě, v jejíž nabídce rozhodně nechybí ani kryptoměna solana. Tato burza umožňuje obchodovat se stovkami oblíbených kryptoměnových párů a to jak formou spot, tak i margin tradingu či s deriváty. Výhodou je z velmi časté zalistování nově uvedených tokenů, čímž investorům poskytuje i zajímavou diverzifikaci jejich portfolia a netradiční kryptoměny s potenciálem.
- Margex – Tato burza nabízí obchodování skrze futures kontrakty pro osm kryptoměn, včetně kryptoměny solana. Navíc tyto kryptoměny je možné obchodovat vůči většímu množství kolaterálu, než který do burzy obchodník vloží. Obchody se totiž otevírají vždy pouze vůči jedné kryptoměna jako kolaterálu, přičemž na všechny lze využít finanční páku až 1:100.
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Co je solana?
Solana je blockchainová platforma třetí generace určená k hostování decentralizovaných a škálovatelných aplikací, která byla založena v roce 2017, kdy proběhlo i ICO, ve kterém se vybralo 25 milionů dolarů. Oficiální whitepaper byl zveřejněn o rok později společně s interním testnetem. Jedná se o open-source projekt, který v současné době provozuje nadace Solana Foundation se sídlem v Ženevě, zatímco blockchain byl vytvořen společností Solana Labs se sídlem v San Francisku.
Samotný blockchain je aktuálně největším konkurentem blockchainu Ethereum, jelikož je mnohem rychlejší, pokud jde o počet transakcí, které dokáže zpracovat, a má i daleko nižší transakční poplatky. V řeči čísel je blockchain teoreticky schopný pojmout až 65 tisíc transakcí ze vteřinu. Blockchain rovněž jako jediný dosáhl i pokořit hranici 1 000 zpracovaných transakcí za vteřinu, konkrétně tedy 1 053. V současné době jej mnoho odborníků také považuje za vedoucí blockchain pro vývoj nových kryptoměnových projektů a decentralizovaných aplikací. Například na přelomu roku 2023 a 2024 se stal velmi oblíbeným blockchainem pro nové a velmi úspěšné meme coiny. Mezi ty nejznámější tokeny, které na blockchainu Solana fungují, patří DogWifHat (WIF), Bonk (BONK), Sealana (SEAL), Book of Meme (BOME) nebo již tradičnější kryptoměny jako ChainLink (LINK) či Tether (USDT). I z toho důvodu se mu často přezdívá Ethereum killer. Blockchain Solana se nejčastěji využívá k investicím, obchodování, NFT či DeFi oblasti nebo v decentralizovaných aplikacích.
Nativním tokenem ekosystému Solana je kryptoměna solana (SOL), která slouží především k placení transakčních poplatků a nebo jako odměna validátorům na blockchainu. Token SOL se začal prodávat v dubnu 2020 za cenu 0,75 USD a už v tomtéž roce se její hodnota zdvojnásobila. Do podvědomí širší veřejnosti se ovšem dostala solana až v roce 2021, kdy dosáhla v srpnu svého historického cenového maxima ve výši 260 USD a stala se osmou největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace. Konkrétně hodnota SOL vzrostla téměř o 12 000 % a dosáhla tržní kapitalizaci přes 75 miliard dolarů.
Po dosažení tohoto úspěchu ovšem čekal na solanu velký pád, který dospěl až k jejímu vymazání v roce 2022. Do 29. prosince 2022 klesla tržní kapitalizace SOL na přibližně 3,63 miliardy dolarů. Z toho se však už během následujícího roku oklepala a získala zpět skoro polovinu své ztracené tržní kapitalizace. Aktuálně, v polovině roku 2024, se pohybuje cena SOL okolo 140 USD. Zároveň také solana zaujímá s tržní kapitalizací ve výší 63 miliard USD páté místo na světě.
Solana a mechanismus Proof-of-History
Jelikož spoluzakladatel Solana Anatoly Yakovenko neměl v oblibě konsenzus Proof-of-Work ani Proof-of-Stake, tak si vymyslel vlastní konsenzus s názvem Proof-of-History (PoH). Jak už název napovídá, konsenzus se spoléhá na čas, který podle zakladatele Solany v běžných systémech chybí. Každý uzel spoléhá na vlastní čas bez znalosti času ostatních uzlů v síti. Absence “standardních hodin” způsobuje to, že při použití časového razítka zprávy k jejímu přijetí nebo odmítnutí neexistovala žádná záruka, že každý další účastník sítě učiní přesně stejnou volbu.
PoH tuto překážku překonává, přičemž každý uzel v síti se může spolehnout na zaznamenaný údaj o čase v účetní knize na základě nedůvěry, která je pro fungování blockchainu klíčová. Standardizované hodiny umožňují snadnou synchronizaci distribuované sítě. Jednoduše tak lze díky historickému záznamu, který prokazuje uskutečnění transakce v určitém čase, dosáhnout vysoké škálovatelnosti, jež blockchain Solana disponuje.
Největším problémem tohoto mechanismu je datová náročnost, jelikož podle Yakovenka Solana generuje asi 2 TB ledgerových dat ročně, což je více jak dvojnásobek velikosti TOP 10 nejhodnotnějších digitálních aktiv dohromady, ovšem vyjma solany.
Klíčové aspekty blockchainu Solana
Blockchain Solana aktuálně disponuje několika klíčovými aspekty, díky kterým poměrně dost šlape nejznámějšímu blockchainu Ethereum na paty.
- Rychlejší než Ethereum – Solana je známá svou pozoruhodnou rychlostí, protože dokáže zpracovávat až 1 000X více transakcí za sekundu než jakýkoli blockchain v krypto světě. Konkrétně je blockchain Solana schopen pojmout až 65 tisíc transakcí za vteřinu.
- NFT – Solana rovněž i zprostředkovává NFT tržiště, jehož největší výhodou je absence přetížení sítě, se kterou se lze velmi často setkat právě u Etherea.
- dApps – Jedná se také i o inteligentní blockchain založený na smart smlouvě, který podporuje většinu dApps zaměřených na DeFi a NFT.
- Obchodování a pasivní příjem – Nativní token blockchainu SOL hraje klíčovou roli při obchodování a generování pasivního příjmu.
- Decentralizované protokoly pro krypto půjčky – Další možností využití blockchainu je například ukládání nebo půjčování prostředků, přičemž se i zde ze vkladů vybírají úroky, jako tomu je u klasických půjček v běžném životě.
- Play-to-Earn gaming – Popularita kryptoměnových her, ve kterých si mohou hráči zajistit i pasivní příjem je na vzestupu. Celý boom odstartoval právě příchod kryptoměn a technologie blockchain, díky kterým vznikly zcela nové mechaniky v oblasti her. Jedním z nejznámějších typů her je Play-to-Earn (P2E), kde hráči mohou získat třeba NFT nebo nativní token dané hry. Nespornou výhodou konceptu P2E je fakt, že hráči nezískají pouze herní předmět, který má hodnotu jen v konkrétní hře, ale předmět s reálnou tržní hodnotou, který je možné dále prodávat či nakupovat za reálnou cenu.
- Decentralizované autonomní organizace (DAOs) – Na blockchainu Solana existuje už více než 200 decentralizovaných autonomních organizací, z nichž je každá projektem bez centrální autority. Nejčastěji se do těchto organizací zapojují držitelé tokenů, kteří následně rozhodují o budoucím směřování projektu nebo o další implementaci inovací či upgradů.
- Systém Solana Permissioned Environments (SPEs) – Jak již víte, tak Solana je open-source- blockchain, který spoustu společností používá k vytváření svých aplikací nebo k implementaci projektů. Jelikož však některé společnosti vyžadují pro implementaci svých projektů určité specifické potřeby, tak Solana Foundation rozhodla, že bude spuštěn systém „Solana Permissioned Environments” umožňující vytvoření přizpůsobeného virtuálního počítače Solana, jenž bude splňovat všechny specifické požadavky dané společnosti.
Výhody:
Nevýhody:
Staking tokenů SOL
Nedílnou součástí blockchainu Solana je i staking tokenů SOL kombinující mechanismy konsensu Proof-of-History a Proof-of-Stake. Největší předností stakingu je fakt, že zvyšuje bezpečnost samotného blockchainu a zároveň přináší držitelům tokenů pasivní příjem, přičemž nemusejí být ani validátory, aby jim tokeny SOL vydělávaly.
Staking je velmi jednoduchý proces, kdy držitelé tokenů na určitou dobu delegují své tokeny validátorům, kteří provozují blockchain a zpracovávají transakce. Držitelé tokenů se proto v tomto procesu nazývají delegátoři. Držitelé ovšem ze všeho nejdříve musejí přesunout své tokeny SOL na krypto burzu nebo krypto peněženku, která umožňuje staking. Jednou z takových krypto burz je i populární burza Binance, kde je staking opravdu velmi jednoduchý, a tím pádem jej zvládne i úplný začátečník.
NAVŠTIVTE NÁŠ DISCORDOVÝ SERVER S PRAVIDELNÝM ZPRAVODAJSTVÍM A ANALÝZAMI
Jak koupit solana?
V případě, že se investoři rozhodnou pro nákup kryptoměny solana, tak mají na výběr hned z několika možností, které se liší ve složitosti, časové náročnosti, výši poplatků a samozřejmě i bezpečnosti. Asi tím nejjednodušším, nejméně nákladným a velmi bezpečným způsobem, jak koupit solanu, je prostřednictvím ověřené burzy kryptoměn. Investoři si zde mohou solanu koupit 24/7, a to navíc s minimálními poplatky v rozmezí 0,1 – 0,3 %. Aby však byla zajištěna maximální míra zabezpečení, tak většina burz od svých uživatelů požaduje ověření totožnosti (tzv. KYC proces).
Další možností je nákup u kryptoměnové směnárny, který je sice rychlý a investor nemusí nijak dlouze ověřovat svoji totožnost, ale za to musí počítat s poplatky ve výši až 3 %. Pokud však investoři dávají přednost spíše fyzickému kontaktu, tak mohou zvolit fyzický nákup solany od přátel nebo přes inzerát na internetu. Nutno však podotknout, že se jedná o velmi nebezpečnou formu nákupu kryptoměny. Rovněž lze využít i možnosti nákupu solana na krypto automatech, které se v současné době nacházejí v České republice převážně ve velkých obchodních centrech. Hlavní výhodou těchto krypto automatů je to, že samotný nákup solany nebo jiné kryptoměny zabere investorovi jen několik málo minut.
Jak koupit solanu na krypto burze v několika krocích:
- Registrujte se u zvolené kryptoměnové burzy
- Ověřte svou totožnost
- Vyčkejte na ověření a schválení burzou
- Vložte finanční prostředky na svůj obchodní účet
- Začněte nakupovat solanu
Binance – oblíbená kryptoburza s více než 180 miliony uživatelů, kde lze koupit solanu za české koruny
Investoři, kteří bych zařadit kryptoměnu solana do svého investičního portfolia, mohou využít například služeb Binance, což je nejznámější a největší kryptoměnová burza podle objemů obchodování na světě. Solanu lze u Binance jak obchodovat (trading), tak i do ní dlouhodobě investovat (spotový trh) či spekulovat na cenové pohyby. Kromě již zmíněného spotového trhu lze využít i futures na solanu, kryptoměnovou směnárnu pro rychlý nákup tokenů, opční obchodování, NFT tržiště nebo možnost stakingu. 24hodinový objem obchodování SOL/USDT na burze činí přes 700 milionů dolarů, což je téměř 6 % z celkového objemu burzy.
Jednou z hlavních výhod této burzy je kromě bezpečnosti i struktura poplatků, která se dlouhodobě řadí mezi ty nejpříznivější na trhu. Transakční poplatky totiž činí pouhých 0,1 %, přičemž si jej mohou uživatelé dále ještě snížit, a to za předpokladu obchodování větších objemů nebo držení většího množství nativních tokenů společnosti Binance Coin (BNB). Nespornou výhodou je i fakt, že si neúčtuje žádné poplatky za vklady. Na druhou stranu poplatek za výběr solany se pohybuje okolo 0,01 % z celkové částky.
Výhody:
Nevýhody:
ZAČÍT OBCHODOVAT SOLANA NA BINANCE
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Bybit – komplexní a pokročilá obchodní platforma s širokou nabídkou kryptoměn
Kryptoměnová burza Bybit má ve své nabídce společně s dalšími více než 250 kryptoměnami i kryptoměnu solana, a to jak pro obchodování, tak i pro stále populárnější investování. Uživatelé burzy ovšem pro své investování a obchodování mohou využívat i skvěle propracovanou a uživatelsky přívětivou mobilní aplikaci, která jim výrazně usnadní práci s jejich portfoliem mimo domov. Pokud uživatelé s kryptoměnou solana teprve začínají, tak jistě ocení funkci demo účet, která jim přináší značnou výhodu v podobě ověření si funkčnosti a výnosnosti svých obchodních strategií ještě před tím, než se do obchodování pustí se svým reálným kapitálem. Mezi nabízenými funkcemi najdou uživatelé i oblíbenou funkci copy trading, díky kterému mohou využít zkušeností a znalostí profesionálních obchodníků a jednoduše jen kopírovat jejich obchody, které uskutečňují nejen na solaně. 24hodinový objem obchodování SOL/USDT na Bybit se pohybuje okolo 195 milionů dolarů s tím, že jde o necelých 5 % z celkového objemu burzy.
Co se týče výše poplatků, tak například poplatek za výběr solany a dalších kryptoměn skrze blockchain nebo poplatek za přímý nákup kryptoměny pomocí platební karty se pohybuje okolo 1,1 %. Naopak poplatek za obchodování na spotové burze je 0,1 % a poplatek za obchodování na derivátové burze se pohybuje v řádu 0,06 % (taker) a 0,01 % (maker). Nutno však také říci, že si Bybit neúčtuje žádný poplatek za vklad kryptoměny.
Výhody:
Nevýhody:
ZAČÍT OBCHODOVAT SOLANA NA BYBIT
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Gate.io – přední krypto burza nabízející více než 1 700 kryptoměn a spoustu jiných služeb
Burza Gate.io je vhodná jak pro zkušené obchodníky a investory, kteří již přesně vědí co chtějí, tak i pro úplné nováčky, kteří si teprve své favority v oblasti kryptoměn hledají. U této burzy se nachází úplně vše, co je k investování a obchodování kryptoměny solana zapotřebí. Samozřejmostí je široká nabídka kryptoměn, bohatý program odměn nebo sofistikované finanční služby. Co se týče samotné solany, tak denní objem obchodování SOL/USDT na této burze činí 59 milionů dolarů, tj. 2,6 % z celkového objemu burzy.
Velkou výhodou Gate.io je, že pokud si bude chtít investor koupit nejen kryptoměnu solana, tak je to velmi rychlé, bezpečné a snadné. Zároveň je úplně jedno, kdy se pro nákup nebo prodej kryptoměny rozhodne, jelikož je to možné provádět 24/7. Poplatky začínají u spotového obchodování ve výši 0,2 % s tím, že si je uživatel může následně snižovat například držením nativního tokenu GT, prostřednictvím nejrůznějších soutěží, účastní v propagačních akcích nebo získáním bodů za splněný stanovených úkolů. Pokud se investor rozhodne si solanu u burzy vybrat, tak musí počítat s poplatkem ve výši 1,20 USDT. Rovněž Gate.io nevyžaduje provedení KYC ověření při zakládání účtu, ale až při výběru peněz z účtu.
Výhody:
Nevýhody:
ZAČÍT OBCHODOVAT SOLANA NA Gate.io
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
MEXC – populární kryptoburza, kde koupíte solanu s nízkými poplatky
Nakupovat kryptoměny jako SOL můžete velmi rychle a bezpečně také na krypto burze MEXC. Solanu lze nakupovat pomocí metod, jako je kreditní karta, globální bankovní převod (SWIFT), obchodování P2P a platby třetích stran (Simplex, Banxa, Mercuryo). Rovněž je možné solanu obchodovat mezi různými kryptoměnami napříč trhy, včetně spotového obchodování a obchodování derivátů. V případě, že si nejste jisti, jak začít obchodovat deriváty, tak můžete využít nespočet videí a návodů v MEXC Learn, které vás nejen touto problematikou provedou.
Obchodníci také mohou u MEXC obchodovat s futures a to až s 200x pákovým efektem na vybrané tokeny s 0% poplatkem pro maker a s 0,01% poplatkem pro taker. Tyto poplatky jsou rovněž stejné i u spotového obchodování. Další zajímavou možností jak získat solanu na MEXC je přímo od ostatních uživatelů se službou peer-to-peer MEXC. Jednoduše se prostě stačí zaregistrovat, koupit si svůj první token SOL a pak už jen začít obchodovat solanu ve spotu nebo futures, abyste získali vyšší výnosy. Jestliže se rozhodnete svoji solanu z burzy vybrat, tak minimální částka výběru je 0,05 SOL a poplatek ve výši 0,01 SOL. Co se týče denního objemu obchodování solany na burze, tak ten se pohybuje okolo 21 milionů dolarů, což je necelých 2,5 % z celkového objemu burzy.
Výhody:
Nevýhody:
ZAČÍT OBCHODOVAT SOLANA NA MEXC
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
OKX – známá světová platforma pro obchodování se solanou a dalšími kryptoměnami
Investoři si samozřejmě mohou koupit kryptoměnu solana i na nejuniverzálnější krypto burze na světě – OKX. Jediné, co proto musejí udělat, je zaregistrovat se a provést ověření své totožnosti. Poté už jim nic nebrání v tom, aby začali nakupovat tokeny SOL za jednu z nejlepších cen na trhu. Burza ovšem nepovoluje přímé vklady fiat měn. Na platformu tak lze vkládat kryptoměny nebo k nákupu solana a dalších kryptoměn používat řešení třetích stran či kreditní karty. Pokud máte třeba krypto aktiva na jiné platformě nebo v jiné peněžence, můžete si je rovněž jednoduše převést na OKX a obchodovat s nimi za SOL na spotovém trhu. OKX navíc podporuje několik platebních metod třetích stran, včetně Payoneer, Revolut, Banxa, Mercuryo a Simplex.
Co se týče poplatků za obchodování solany, tak jsou podobné jako u ostatních kryptoměn. Poplatek pro maker je ve výši 0,14 % a pro taker 0,23 %. Tato uvedená výše poplatků je pro všechny běžné uživatele, přičemž je možné ji výrazně snížit a to na základě výše 30denního objemu obchodování. Vložení kryptoměn na obchodní účet je sice zcela zdarma, ale výběr kryptoměn už je zpoplatněn, a to v případě solany ve výši 0,65 USD (0,0064 SOL). 24hodinový objem obchodování solany na burze OKX činí téměř 64 milionů USD, což je 7 % z celkového objemu burzy a tedy i třetí místo u OKX.
Výhody:
Nevýhody:
ZAČÍT OBCHODOVAT SOLANA NA OKX
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Margex – burza nabízející obchodování futures pro 8 kryptoměn včetně solany až se 100x pákou
U kryptoměnové burzy Margex můžete solanu nejen nakupovat, ale také ji i obchodovat, a to navíc velmi snadno. V případě nákupu solany lze využít několika různých platebních metod, včetně kreditní karty nebo SEPA převodem. U burzy si ovšem můžete koupit solanu jen výměnou fiat měnu USD, EUR a GBP. Rovněž také můžete nakupovat kryptoměny přímo z platformy Margex a poté použít digitální aktiva ke stakingu za variabilní APY nebo financovat účet pro maržové obchodování a získat přístup až ke 100násobnému pákovému efektu na kryptoměny. Jestliže se rozhodnete vložit fiat měnu na burzu, tak odejdete s nepořízenou, protože na burzu není možné vkládat fiat měnu. Burza je tedy určená především pro ty uživatele, kteří už nějakou kryptoměnu vlastní. 24hodinový objem obchodů u Margex se pohybuje ve výši 1,48 miliardy USD, přičemž konkrétně jen u solany je to více jak 78 milionů dolarů. SOL/USD je tak na burze osmým nejaktivněji obchodovaným párem.
Poplatek za obchodování je u burzy stanoven na 0,060 % pro taker a 0,019 % pro maker. Pokud se rozhodnete si solanu vybrat, tak vám bude naúčtován pouze standardní poplatek blockchain miner, který se zobrazí v okně umístění výběru. Tím je zajištěna transparentnost a žádné neočekávané náklady ze samotné platformy. Vklady jsou zcela zdarma. Platforma má jasně stanovené i limity konverzí a to minimálně 10 USD a maximálně 30 000 USD na jednu transakci a denní limit.
Výhody:
Nevýhody:
ZAČÍT OBCHODOVAT SOLANA NA Margex
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Kam svou kryptoměnu solana uložit po koupi?
Podobně jako je tomu například i u zlata, musejí investoři do kryptoměn řešit otázku, kam své kryptoměny bezpečně uložit. Kryptoměny se totiž řadí mezi tzv. hard assets, které je nutné vždy někam uložit. Jde tak o zcela odlišný přístup, než jaký investoři znají třeba u akcií nebo dluhopisů, které ve valné většině nemusejí nikam ukládat, protože investor je jejich vlastníkem v zaknihované podobě. Solanu lze tím pádem přirovnat například k fyzické držbě zlata, které je rovněž zapotřebí někam fyzicky uložit. U zlata investoři používají převážně trezor a u solany a dalších kryptoměn je to zase kryptoměnová peněženka.
Investoři by při ukládání kryptoměn měli také zvážit bezpečnost a samotný účel nákupu. Nejčastěji se řeší, za jakým účelem danou kryptoměnu vůbec nakupují a na jak dlouho. Pro maximální bezpečnost se vždy doporučuje držet kryptoměny u sebe, nikoli u třetích osob, jako jsou kryptoměnové burzy nebo směnárny, jelikož jen tak s nimi může svévolně nakládat 24/7 a má je plně pod svou kontrolou, což u třetích osob nelze.
Nechat solana na burze
Nejčastěji se především začínající investoři přiklánějí k možnosti ponechání kryptoměn na peněženkách burz, ze kterých kryptoměnu nakoupili. Hlavní výhodou uložení solany na krypto burze je fakt, že se o kryptoměnu stará někdo jiný, respektive majetek je pod správnou samotné burzy, včetně i pojištění proti případným hackům. Dalším velkým plusem je možnost okamžitého prodeje kryptoměny solana, a to 24/7 bez nutnosti čekání na ověření transakce při odesílání z peněženky. Investoři tak mají v tomto případě velmi omezenou odpovědnost.
Na druhou stranu má toto rozhodnutí i několik nevýhod, které by měl každý investor pečlivě zvážit. Jednou z těch největších nevýhod je ztráta veškerých benefitů, které plynou z vlastnictví kryptoměn. Rovněž burza vaší solanu prakticky drží, takže k ní má neomezený přístup a pokud už k nějakému hackerskému útoku či podvodu na burzu dojde, tak vy s tím neuděláte vůbec nic.
Uložení solana na softwarovou peněženku
Jestliže chcete mít všechny benefity spojené s držením kryptoměn, tak byste měli rozhodně sáhnout po kryptoměnové peněžence. Konkrétně softwarová peněženka je taková aplikace, kterou si stáhnete do svého mobilního zařízení nebo počítače. V této aplikace přehledně vidíte všechny své účty a kryptoměny můžete volně odesílat a přijímat. Pomocí této peněženky lze rovněž i platit například v obchodě nebo kavárně.
Softwarová peněženka ovšem vyžaduje připojení k internetu, díky čemuž může být dost náchylná na nejrůznější hacky a podvody. Jelikož máte zde své kryptoměny plně pod svou kontrolou, tak si musíte i nastavit silné heslo, které vaší peněženku dostatečně ochrání a zároveň i mít zařízení bez virů.
Uložit solana na hardwarovou peněženku
Naprostou jedničkou pro ukládání většího množství solany je bezpochyby hardwarová peněženka. Tyto peněženky jsou však velmi propracovaná zařízení, která vypadají jako flashky ovšem s tím rozdílem, že mají malé obrazovky, několik tlačítek a připojují se k počítači skrze USB. Bezpečnost hardwarové peněženky totiž spočívá hlavně v tom, že nevyžaduje žádné připojení k internetu. Díky tomu je tak zcela eliminována možnost napadení virem či její hacknutí.
Kryptoměny ale nejsou na peněžence fyzicky uložené, protože hardwarová peněženka slouží pouze jako úložiště osobního klíče. Záznam o vlastnictví kryptoměn lze nalézt pouze v blockchainu. Investoři nejčastěji používají české peněženky Trezor nebo francouzské peněženky Ledger.
Jak koupit solana v několika krocích na Binance?
V této části průvodce se krok po kroku zaměříme na to, jak koupit kryptoměnu solana rychle, snadno a hlavně bezpečně. Pro názornou ukázku jsme zvolili kryptoměnovou burzu Binance, která je mezi investory a obchodníky velmi oblíbená.
Krok 1 – Zaregistrujte se
Ze všeho nejdříve navštivte oficiální webové stránky burzy Binance, kde se v pravém horním rohu obrazovky nachází tlačítko “Registrovat“.
Po kliknutí na toto tlačítko budete přesměrování na stránku přihlášení/registrace, kde zvolíte jednu z nabízených možností.
Poté, co uvedete svůj e-mail nebo telefonní číslo, tak vám bude na uvedený kontakt odeslán šestimístný ověřovací kód, jehož platnost je ale pouhých 30 minut. Tento kód je nutné zadat do políčka v následujícím okně.
Krok 2 – Ověření obchodního účtu
V dalším kroku, abyste mohli maximálně využívat všech nabízených služeb burzy, včetně obchodování, tak je potřeba ještě ověřit vaší totožnost prostřednictvím tzv. verifikačního KYC procesu. K tomuto ověření vás vyzve sama burza nebo jej můžete provést i vy sami prostřednictvím sekce “Účet -> Identifikace”. Svou totožnost je možné také ověřit pomocí metody Bank ID nebo vyfocením svého dokladu totožnosti. Ovšem nezapomínejte na to, že při focení vašeho dokladu, musí být všechny údaje zcela čitelné a bez jakýchkoli úprav nebo ořezů. Po splnění všech úkonů budete muset počkat do doby, než vás systém ověří, což může trvat i několik hodin. Binance má stanovený maximální limit do 10 dnů.
Krok 3 – Provedení vkladu
Vklad finančních prostředků na obchodní účet lze jednoduše provést tak, že kliknete na tlačítko “Vklad“, které se nachází pod záložkami “Peněženka -> Přehled“. Vkládat můžete kromě kryptoměn i USD nebo EUR, a to jak bankovním převodem, tak i prostřednictvím platební karty. Pokud zvolíte vklad pomocí platební karty, tak ovšem počítejte s poplatkem ve výši cca 2 % z vložené částky.
Krok 4 – Začněte nakupovat solanu
Nyní už jen klikněte na tlačítko “Koupit kryptoměnu” a zvolte právě solanu. Solanu samozřejmě můžete i obchodovat, záleží pouze na vás, co zrovna preferujete. Zadáte částku, za kterou si chcete solanu koupit a celou transakci následně potvrdíte tlačítkem “Koupit“.
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Závěrem: Proč koupit solana?
Solana si za poměrně krátkou dobu své existence stihla vybudovat velké jméno. Nutno však říci, že má za sebou nejen mnoho výher, ale i několik zásadních proher, ze kterých se však dokázala poměrně rychle oklepat a zařadit se zpět mezi TOP 10 nejlepších kryptoměn na světě. Co se týče blockchainu Solana, tak ten se momentálně řadí mezi ty nejlepší blockchainy na světě, přičemž velmi silně šlape na paty blockchainu Ethereum. Solana je mezi krypto nadšenci známá i díky svému ekosystému decentralizovaných aplikací. Tyto platformy nabízejí investorům nespočet zajímavých služeb, které nikde jinde nenajdou, což ve výsledku sune celé odvětví o značný kus dopředu. Mezi ty nejzajímavější a nejvíce využívané služby patří burzy, nezaměnitelné tokeny (NFT), směnárny a mnoho dalšího.
Investoři, kteří se rozhodnou pro nákup solany, by si měli ještě před samotným nákupem vybrat krypto burzu, která bude bezpečná, s nízkými poplatky a dobrými uživatelskými recenzemi. Mezi takové burzy patří například krypto burza Binance, kde lze solanu třeba i stakovat nebo nakupovat i za české koruny. Popřípadě i burza Bybit, která mezi investory a obchodníky do kryptoměn velmi boduje, jelikož jim nabízí jedny z nejnižších poplatků na trhu.