Dnes se podíváme na Kubu, zemi v Karibiku, která byla pod nadvládou Fidela Castra dlouhých 47 let. Od roku 2008 vládne na Kubě jeho bratr Raul Castro a režim se začal postupně měnit. Kuba se otevřela kryptoměnám až v posledním roce, kdy je patrný růst uživatelské základny a služeb s kryptoměnami spojených. V roce 2011 umožnila Kuba vstup do země zahraničním investorům a v zemi se rapidně zlepšila dostupnost internetového připojení. Režim zatím žádné restrikce na kryptoměny nezavedl a moc se k nim nevyjadřuje. Důvodem je patrně nízké rozšíření používání kryptoměn mezi místními obyvateli. Například taková Venezuela s Bitcoinem bojuje a výsledkem jsou rekordní objemy s BTC v této latinskoamerické zemi.
Mohlo by vás zajímat: digitální juan jako zbraň
Kuba se otevřela kryptoměnám z pragmatických důvodů. Místní lidé stále nemají většinou přístup k debetním nebo kreditním kartám pro nakupování na internetu. Kryptoměny jim tento přístup umožnily a otevřely nové možnosti. Alex Sobrino, který spravuje pro Kubánce skupinu o kryptoměnách na Telegramu, k tématu využití kryptoměn v zemi poznamenal: “Kryptoměny používáme k dobíjení našich mobilních telefonů, k online nákupům a dokonce i rezervacím hotelových pokojů.”
Rozmach kryptoměn na Kubě je však stále v počátcích. V zemi funguje zatím jen jedna oficiální směnárna Fusyona, její majitel vysvětlil pohled Kubánců na kryptoměny slovy: „Pro cizince je kryptoměna pouze další možností. Pro Kubánce je to nutnost a může být řešením jejich vyloučení z globálního finančního systému.“ K otázce ohledně obav z kroků regulátorů dodal: “Bojíme se, že vláda naši činnost omezí nebo zakáže a začnou říkat, že je to nedovolené obohacení.”
Tip: chcete mít přehled o novinkách ze světa kryptoměn? připojte se na Telegram
Rekordní objemy s BTC navzdory snaze vlády vnutit občanům vládní Petro
Rekordní objemy s BTC registrují ve Venezuele i přesto, že tamější vláda v čele s prezidentem Madurem Bitcoinu nakloněná není. Maduro se naopak snaží ve velkém prosadit státem vytvořenou kryptoměnu Petro. Kryptoměna Petro je zafixována na ropné zásoby, alespoň to úvádějí vládní úředníci. Nicméně rekordní objemy s BTC svědčí o tom, že tato snaha selhává a lidé ve Venezuela konvertují do Bitcoinu více prostředků než kdykoli předtím. V posledním týdnu to bylo přes 120 miliard bolívarů. Pro srovnání, tento objem je 25 krát vyšší než na začátku letošního roku.