Pokud chcete mít své kryptoměny v bezpečí, jsou hardware peněženky rozhodně správnou volbou. Díky offline režimu poskytuje ochranu proti hackerům a mnohem větší bezpečnost pro uživatele než online peněženky. Jednou z nejoblíbenějších hardware peněženek je francouzská Ledger Nano S peněženka, především díky skvělému poměru cena/výkon. Co všechno tedy tento produkt dokáže? Tato Ledger Nano S recenze vás provede!
Obsah balení Ledger Nano S
- Zařízení Ledger Nano S hardware peněženka
- Micro-USB kabel
- Přívěsek na nošení kolem krku
- Přívěsek na klíče
- Papír pro zapsání tzv. passphrase/recovery phrase
Ledger nano S peněženka: Základní informace a vzhled
Offline hardware peněženka Ledger Nano S se na první pohled moc neliší od USB klíče. Podobně jako její největší konkurent, peněženka českého původu Trezor, má dvě fyzická tlačítka a displej. Ten zobrazuje hesla offline a proto nehrozí žádné bezpečnostní riziko. Navíc díky displeji můžeme snadno zkontrolovat, jaké množství kryptoměn a na jakou adresu posíláme. Kromě toho zařízení nemá baterii, takže funguje pouze tehdy, když je zapojeno do počítače.
Ledger Nano S návod a nastavení
Nastavit a začít používat Ledger Nano S je poměrně snadné.
- Nejdřív připojte Ledger Nano S k počítači pomocí micro-USB kabelu.
- Zařízení bude vyžadovat vytvoření 4-8 místního PIN kódu, který umožní vstup jen oprávněné osobě. Číslice vyberete pomocí tlačítek na stranách.
- Pokud jste zadali PIN kód, jeho správnost potvrdíte simultánním stlačením obou fyzických tlačítek.
- Po potvrzení PIN kódu zařízení zobrazí řetězec 24 náhodně vygenerovaných slov, tzv. passphrase nebo recovery phrase. Tento řetězec si zapište do na papír, který najdete v balení. Papír si nezapomeňte pečlivě uschovat, protože Nano S se při dalším používání pro kontrolu vždy náhodně zeptá na 2 slova z tohoto řetězce. Navíc, pokud dojde k ztrátě hardwarové peněženky nebo si koupíte novou, zadání passphrase je jediným způsobem, jak se ke svým prostředkům dostat.
- Nakonec je potřeba už jen stáhnout aplikace a peněženky pro vaše kryptoměny – např. pro Bitcoin se doporučuje na počítač stáhnout peněženku Electrum, pro Android zase Mycelium.
Ledger Nano S recenze
Podporované kryptoměny
Ledger Nano S podporuje široké spektrum kryptoměn, které si na zařízení můžete uložit. Patří mezi ně:
- Ark
- Bitcoin
- Bitcoin Gold
- Bcash
- Dash
- Digibyte
- Dogecoin
- Ethereum
- Ethereum Classic
- Expanse
- Hcash
- Komodo
- Litecoin
- NEO
- PIVX
- PoSW
- Qtum
- Ripple
- Starts
- Stealthcoin
- Stellar
- Stratis
- Ubiq
- Vertcoin
- Viacoin
- Zcash
Bezpečnostní prvky hardware peněženky
Hlavním smyslem harwarové peněženky je offline úložiště primárních klíčů. Pokud jsou kryptoměny uloženy online, můžou být snadným cílem pro hackery. S hardware peněženkou toto riziko neexistuje a jste tak mnohem lépe chráněni.
Základním bezpečnostním prvkem je již zmiňovaný PIN kód, který slouží jako ochrana obsahu peněženky v případě ztráty. PIN kód by si měl uživatel pečlivě zapamatovat, protože pokud ho zadá 3 krát zadá špatně, zařízení automaticky vymaže všechny data.
Dalším nástrojem je ochranná nálepka. Krabice, ve kterém dostanete svůj nový Ledger Nano S, je totiž chráněna speciální páskou (podobný systém používají například banky při zasílání kreditních karet). Pokud je páska nějakým způsobem poškozena, někdo pravděpodobně s balíkem manipuloval, proto byste jej měli obratem poslat zpátky výrobci a žádat nové zařízení.
Posledním bezpečnostním prvkem je podpora passphrase nebo recovery phrase. Ledger Nano S tuto funkci sice podporuje, ale tyto slova se nedají změnit. Uživatel si je proto musí zapsat a uschovat na bezpečném místě.
Co když je můj Ledger Nano S odcizen?
Stane-li se, že vám někdo odcizil hardware peněženku anebo jí ztratíte, tak vaše kryptoměny by měly být stejně v bezpečí, pokud někdo nezná váš PIN k přístroji. Pokud máte doma nebo jinde uloženou Recover Seed, tak si můžete jednoduše vše obnovit na novém přístroji a nic by nemělo být ztraceno, pokud vás někdo neodcizil Recovery Seed.
Co je Recovery Seed
Náhodilý text, který se skládá běžně v anglických slovech, který se automaticky vygenerují hned v úvodu nastavení peněženky. Recovery Seed byste měli odkládat na bezpečné místo, ke kterému máte jen vy přístup. Velmi se nedoporučuje ukládat kdekoliv online.
Firma Ledger v březnu 2019 spustila do prodeje vylepšenou verzi zařízení Ledger Nano X, které bude možné připojit přes bluetooth k mobilu, počítač tedy nebude k instalaci vůbec potřeba. Cena Ledger Nano X se pohybuje kolem 3 200 Kč.
Tady je však na místě varovat před nákupem hardware peněženek z druhé ruky – nikdy nevíte, jak s peněženkou manipuloval předešlý majitel. Nikdy nevyužívejte ani služby bazarů nebo eBay, vystavujete se tím zbytečnému riziku. Kupujte pouze z ověřených portálů, nebo nejlépe z oficiálních stránek výrobce.
Mohlo by Vás zajímat: Ledger Nano S recenze ve slovenštině
Recenze
Kde koupit Ledger Nano S
Pokud hledáte levnou, spolehlivou a uživatelsky příjemnou hardwarovou peněženku, může Ledger Nano S pro vás být ten správný.
Výhody
- Spolehlivost
- Bezpečnost
- Snadná konfigurace a používání
- Cena
Nevýhody
- Absence možnosti upravit passphrase