Podle generálního ředitele MicroStrategy Michaela Saylora je Ethereum (ETH) „samozřejmě“ cenným papírem, zatímco Bitcoin (BTC) je jedinou skutečnou komoditou v sektoru kryptoměn.
Michael Saylor o povaze Etherea
Uvedl to během rozhovoru minulý týden v reakci na otázku ohledně klasifikace Bitcoinu a Etherea. O tom, zda je BTC komodita, tedy aktivum používané na trzích, není pochyb, a to natolik, že to nedávno zmínil i předseda SEC.
S ohledem na ostatní kryptoměny a tokeny, s výjimkou stablecoinů, však již dlouho existuje mnoho pochybností o tom, zda se může jednat o cenné papíry..
Cenný papír je zastupitelný, obchodovatelný finanční nástroj, který má určitou peněžní hodnotu, ale také představuje vlastnickou pozici, například ve veřejně obchodovatelné společnosti, pohledávku z dluhopisů nebo vlastnická práva představovaná opcí.
Je například dobře známo, že SEC žaluje Ripple a obviňuje společnost, že původně prodala XRP jako cenný papír,, nikoli jako komoditu, a také se domnívá, že mnoho dalších kryptoměn a tokenů jsou pravděpodobně ve skutečnosti spíše cenné papíry, než například pouhé prostředky pro směnu nebo utility tokeny.
V USA vyvinuli takzvaný „Howey test“, který má určit, zda dané aktivum odpovídá cennému papíru, a podle všeho by mnoho tokenů nebo kryptoměn spuštěných prostřednictvím ICO splnilo definici „investiční smlouvy“ v rámci tohoto testu.
Saylor poukazuje na to, že Ethereum bylo také spuštěno prostřednictvím ICO v roce 2015 a mohlo by tedy spadat pod definici „investiční smlouvy“. ETH by v tomto případě nebylo komoditou jako BTC, ale cenným papírem, který se řídí zcela jinými a mnohem přísnějšími pravidly.
Označení „cenný papír“ by změnilo život mnoha krypto aktivům
Navíc dodal, že ETH má svůj vlastní manažerský tým (zatímco Bitcoin ne), byl částečně vytěžen pro společnost stojící za blockchainem, prochází neustálými hard forky, o kterých komunita nerozhoduje a neustálými změnami v protokolu, jako je bomba obtížnosti, která znemožní těžbu ETH po přechodu na PoS.
Podle Michaela Saylora musí být digitální aktivum, které lze nazvat komoditou, podporováno plně decentralizovaným protokolem , který nemůže nikdo změnit, i kdyby chtěl. Klíčovým bodem pro generálního ředitele MicroStrategy je existence či nepřítomnost „emitenta“. Bitcoin nemá a nikdy neměl emitenta, protože všechny existující BTC byly vytěženy těžaři, zatímco Ethereum ano.
Ve skutečnosti není jediný, kdo takto uvažuje, i když se zdá, že SEC s tím nesouhlasí. Vzhledem k tomu, že SEC je právě americká vládní agentura, která dohlíží na trh s cennými papíry (Komise pro cenné papíry a burzy), většinou se drží svého slova a až dosud vždy naznačovala, že vedle BTC považuje za komoditu také ETH.