Podíváme se na několik grafů, které ilustrují základní dynamiku bitcoinových, spotových a termínových trhů. Zjistíme, jak dva klíčové ukazatele pro každý z těchto trhů korelují s cenou: míra financování perpetual futures a změna čisté pozice dlouhodobých držitelů.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
Co nám napovídá míra financování a změna čisté pozice dlouhodobých držitelů
O míře financování perpetual futures se zmiňujeme velmi často. Toto je klíčová sazba, na kterou si musí termínový trh dávat pozor, zvláště když existuje vysoká tržní nerovnováha směrem k nákupu nebo prodeji, protože trh s deriváty může mít významný dopad na krátkodobé pohyby cen BTC.
Ve dvou níže uvedených grafech je míra financování perpetual futures barevně označena v cenovém grafu Bitcoinu, aby se zvýraznila období záporných hodnot míry financování.
Tmavě modré oblasti označují období vysoké aktivní páky na straně nákupu, zatímco červené oblasti označují období vysoké aktivní páky na straně prodeje. Po každém z těchto období následuje explozivní pohyb ceny v opačném směru.
Trh s deriváty ovlivňuje cenu krátkodobě, ale z dlouhodobého hlediska je cena určována mírou přijetí, okamžitou poptávkou a chováním dlouhodobých držitelů. Jedním ze způsobů, jak vizualizovat tuto dynamiku, je změna čisté pozice dlouhodobých držitelů; Metrika sleduje 30denní změnu objemu nabídky řízené dlouhodobými držitely.
Jak již bylo mnohokrát zmíněno, každá rekordní cena Bitcoinu je doprovázena významnou distribucí „coinů“ od dlouhodobých držitelů k novým účastníkům trhu. Období této distribuce jsou v níže uvedených grafech znázorněna tmavě červenou barvou, zatímco období relativně intenzivní akumulace jsou vyznačena tmavě modrou barvou.
Při přiblížení a korelaci s mírou financování pro perpetual futures ve stejném časovém rámci je vidět, že dlouhodobí vlastníci intenzivně distribuovali své coiny těsně předtím, než míra financování na trhu s deriváty dosáhla vrcholu v dubnu 2021. Když byl příliv nových spotových nákupů vyčerpán, cena nezbyla s jinou podporou než s termínovým trhem.
Během července, kdy záporné futures sazby signalizovaly vysoký otevřený zájem ze strany prodeje, dlouhodobí držitelé aktivně hromadili coiny, čímž poskytovali silnou podporu ceně. Tato akumulace pokračovala až do listopadu, obrátila kurz a nyní je v neutrálním stavu.
Tento typ analýzy nám může poskytnout představu o tom, kdy má trh s deriváty v krátkodobém horizontu silný dopad na cenu a nemusí být udržitelný. Odráží také období extrémních změn čisté pozice dlouhodobých držitelů, která určuje cenu Bitcoinu v dlouhodobém horizontu.
V současné době jsou oba tyto ukazatele v neutrálním stavu, což naznačuje pokračující konsolidaci.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny