Gita Gopinath, první náměstkyně generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF), ve čtvrtek uvedla, že ekonomické sankce uvalené na Rusko v důsledku jeho invaze na Ukrajinu sníží dominanci amerického dolaru. Řekla také, že rusko-ukrajinská krize zvýší přijetí digitálních financí, včetně kryptoměn, stablecoinů a digitálních měn centrálních bank (CBDC).
Rusko-ukrajinská válka podnítí přijetí kryptoměn – MMF
Gita Gopinath, první náměstkyně generálního ředitele MMF, varuje, že zvýšené přijímání digitálních financí, včetně kryptoměn a snížení dominance dolaru v důsledku rusko-ukrajinské války a sankcí uvalených na Rusko povede k diverzifikaci zahraničních rezerv zemí. V rozhovoru pro Financial Times uvedla:
“Dolar by mohl zůstat hlavní světovou měnou i v tomto prostředí, ale fragmentace na menší úrovni je určitě docela možná.”
Západní sankce vůči Rusku a omezení jeho centrální banky navíc donutily zemi přejít z amerického dolaru na kryptoměny, jako je bitcoin. Nedávno Rusko dokonce souhlasilo s přijetím kryptoměn při platbách za obchod s ropou a zemním plynem se svými spojeneckými zeměmi. Větší využívání digitálních měn v globálním obchodu by tak mohlo nahradit dominanci dolaru, což vede k další diverzifikaci rezervních aktiv držených národními centrálními bankami.
Vzhledem k tomu, že země izolují Rusko od globálního finančního systému, Rusko upřednostnilo snížení své závislosti na dolaru. Rusko usiluje o snížení své závislosti na dolaru poté, co USA uvalily ekonomické sankce v odvetu za anexi Krymu v roce 2014.
Snížení dominance amerického dolaru
Gita Gopinath změnila pokles podílu amerického dolaru na mezinárodních rezervách ze 70 procent na 60 procent za poslední dvě desetiletí. Dominance amerického dolaru se snížila se vznikem dalších obchodních měn, jako je australský dolar a čínský juan.
Vzhledem k tomu, že většina zemí se snaží snížit dominanci dolaru přijetím digitální měny centrální banky (CBDC) a zároveň se spoléhjí na kryptoměny a jejich technologii, mohla by dominance amerického dolaru dále klesat.