Kryptoměny již dávno nejsou pouze nástrojem pro krácení volného času party IT nadšenců, kteří pomocí svých PC řeší stále složitější matematické operace. Kryptoměny se staly již součástí života mnoha mladých lidí, kterým nabízí možnost zhodnocovat své peníze. A i starší generace se již seznamuje se světem kryptoměn, ať už formou informačních kanálů, nebo i vlastní zkušeností. Tento velký boom ohledně moderní technologie ovšem svádí k zamyšlení, zda se nejedná pouze o jakousi “bublinu” které se bude, za dalších pár let, lidstvo smát? V tomto článku se zamyslíme nad reálností dlouhodobého setrvání krypto technologií v lidském životě.
1) FOMO efekt
Příkladem chování pod vlivem FOMO, může být i současná hypoteční krize, kdy centrální banky zvyšují úrokové sazby, což v dlouhodobém měřítku může pro zadlužené lidi znamenat velké finanční obtíže.
2) Vysoká volatilita
Vysoká cenová volatilita jakéhokoliv obchodního instrumentu značí nevyváženost mezi nabídkou (prodejci) a poptávkou (kupci). Například Bitcoin nabízí velmi pěknou ukázku tohoto nesouladu mezi účastníky trhu. Další proměnou v tomto souboji, jsou velké finanční instituce, které začaly brát Bitcoin a krypto svět vážně a začínají investovat své peníze do těchto aktiv. Výsledkem je narušení volatility krypto instrumentů a celková změna tržní dominance.
3) Příliš mnoho brokerů a burz
Každá finanční bublina na svém počátku láká investory vidinou rychlého zisku. Jak postupuje čas těchto investorů přibývá, až do doby, než je trh zcela přesycen, a tehdy bublina praskne. V současné době vzniká (a i zaniká) velké množství společností, které umožňují lidem obchodovat s kryptoměnami. To by samo o sobě nemuselo být špatné, ovšem se solventností, technickým zázemím, zákaznickým servisem a především se zabezpečením, to nemusí být již tak slavné. Kvůli vysoké nabídce burz a brokerských společností, by si měli investoři velmi pečlivě vybírat, s jakou společností budou spolupracovat.
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní a neregulovaný investiční produkt v některých zemích EU. Klienti nejsou nijak chráněni. Výnosy mohou podléhat zdanění.
4) Pouze spekulativní charakter
Kryptoměny lze pouze nakupovat nebo prodávat. Nenabízejí žádnou možnost alternativní investice, jako je tomu například u akcií, které mohou investoři vlastnit pouze kvůli ziskům z dividend. Charakter, s jakým jsou kryptoměny obchodovány je čistě spekulativní a lze jej přirovnat k obchodování s CFD kontrakty, což je velmi riskantní záležitost a to především při obchodování s pákovým efektem. Například Forex brokeři varují své klienty, že obchodováním CFD kontraktů 80 % investorů prodělává. I tato skutečnost nahrává tomu, že obchodování kryptoměn může být pouze dočasnou, riskantní, ale za to zábavou formou finanční bubliny.
Závěr
Smutné je, že rozuzlení situace s kryptoměnami se dočkáme až postupem čas. V současné situaci existují zprávy o tom, že i centrální banky pracují na svých vlastních kryptoměnách a vyvíjejí nové platební systémy, což by samozřejmě znamenalo to, že kryptoměny budou s námi déle, než by se z počátku čekalo. Zároveň krypto trhy vykazují mnoho charakteristik, které jsou vlastní finančním bublinám, proto je důležité zůstat při jejich obchodování obezřetní a dodržovat pravidla řízení peněz.