Svět financí a kryptoměn byl během adventu nadšený z příchodu velmi očekávaných spotových veřejně obchodovatelných bitcoin ETF fondů. Navzdory veškeré podpoře a nadšení se nejednalo o jednoduchou cestu. Počáteční výkon těchto ETF totiž nesplnil svá očekávání a událost, která měla být ekvivalentem průmyslové revoluce, nedopadla podle představ obecenstva.
Spuštění bitcoinových ETF
Při hromadném schvalování nových rozhodnutí, se Securities and Exchange Commission (SEC) v USA, rozhodla, že schválí nová spotová bitcoin ETF. Toto schválení mělo značit počátek další éry nejen pro bitcoin, ale postupem času i pro další kryptoměny. V tomto případě měli investoři možnost získat příležitost zapojit se do investic do bitcoinu, aniž by museli přímo bitcoin vlastnit.
Očekávání byla vysoká a finanční svět získal v globálním měřítku něco úžasného – nadšení. Následně se ale velmi rychle objevily obavy, protože schvalování projektů, které se budou moci do prvního spuštění zapojit, vyžadovalo plnění přísných regulací a podmínek. Takové komplikace vedly k dalším obavám, především ze stran investorů.
Počáteční vývoj
Spuštění bitcoinových ETF bylo následováno obrovským nárůstem zobchodovaných objemů, v některých případech se jednalo i o objemy, které přesahovaly trojnásobný volume všech 500 ETF, která byla spuštěná v roce 2023. Toto byl jasný indikátor toho, že je zde stále obrovský zájem o tato BTC ETF. Navzdory vysokým zobchodovaným objemům se ale zájem příliš neprojevil na bitcoinu (BTC) jako takovém.
Mnoho analytiků sleduje tuto událost se zvednutým obočím, protože zvýšení zájmu vede prakticky pravidelně ke zvýšení ceny aktiva, jedná se o základní pravidlo nabídky/poptávky. Tento stav tedy přináší otázky ohledně vlivu bitcoinových ETF a jejich vlivu na kryptoměny.
Následky a tržní volatilita
Start spotových bitcoin ETF se neprojevil jen na kryptotrzích, ale měl vliv i na tradiční finanční trhy, protože kryptoměny – zejména bitcoin a ethereum – jsou již poměrně „zakořeněné“ i tam.
Jejich uvedení ale způsobilo další vlnu tržní aktivity a s ní i nevyhnutelně start silnější volatility. Takové události se daly pozorovat i v minulosti, zářným příkladem může být třeba ProShares na Coinbase, což byl bitcoin ETF, ale na bázi futures. To naznačuje i to, že by investoři měli být opatrní především v případech, kdy se nová věc považuje za revoluční myšlenku. Investiční principy se tedy nezmění a pravidlo, že je potřeba udělat důkladnou analýzu a projít veškeré materiály před tím, než realizujeme investici, je a bude dále platným konceptem.
Vystavení portfolií vůči kryptoměnám
Bitcoinov ETF rozhodně otevřely krypto trhy mnoha dalším potenciálním investorům. V praxi to znamená, že mnoho dalších lidí má k dispozici bitcoin – mohou jej nakoupit a mohou s ním spekulovat. Postupem času pravděpodobně uvidíme modernizující se trh, kde se bude více a více lidí věnovat tradingu s nejslibnějšími kryptoměnami, které takto tedy pomalu získají podobou popularitu, jako například ropa nebo plyn.
Krušný start, kterého jsme byli svědky v několika posledních týdnech, slouží tedy spíše jako lekce investorům a spekulantům – zdůrazňuje to, že jedna z věcí, která by se neměla podceňovat, je risk management.
Požadavky regulátorů
Spuštění bitcoin ETF přineslo mnoho výzev pro regulátory. Například Jižní Korea – respektive její finanční regulátor, prohlásil, že tato ETF mohou být v konfliktu s tamními zákony. Je tedy vidět, že bude potřeba ještě revidovat pravidla a regulace, podle kterých se tyto nové investiční instrumenty budou řídit.
Cesta za inkluzí kryptoměn do tradičního finančního systému je tedy rozhodně ještě před námi.