Americký miliardář a bývalý úředník Bílého domu – David Rubenstein – zopakoval svůj pro-kryptoměnový postoj a předpověděl, že průmysl „nezanikne“. Jeho komentáře přicházejí uprostřed poklesu trhu, který ovlivnil řadu digitálních aktiv. Například Bitcoin je aktuálně o 70 % nižší ve srovnání s jeho historicky nejvyšším oceněním z listopadu 2021.
David Rubenstein: Kryptoměny poskytují finanční svobodu
V nedávném rozhovoru pro Bloomberg spoluzakladatel The Carlyle Group – David Rubenstein – řekl, že ne vždy byl tak vstřícný vůči sektoru kryptoměn.
Před lety to považoval za něco, co může lidem přinášet radost, například jít do Las Vegas hrát hazardní hry nebo hrát golf. Varoval však ty, kteří chtějí vstoupit do světa kryptoměn z tohoto důvodu, aby si dávali pozor, jaké množství peněz alokují:
“Pokud máte radost z toho, že celý den sledujete monitory a říkáte, že jste právě vydělali spoustu peněz v kryptoměnách a tak dále, alokujte si jen trochu peněz, takže pokud prohrajete, není to konec světa.”
Později však Rubenstein změnil svůj postoj a nyní vidí kryptoměny jako sektor, který zde zůstane. Podle jeho názoru je sektor obzvláště populární mezi mladými lidmi ve věku 20 a 30 let, kteří mají libertariánské hodnoty a chtějí mít nezávislost na centralizovaných institucích:
„Nyní si myslím, že kryptoměny nezmizí tak, jak si někteří lidé myslí, a i když můžete tvrdit, že v některých aspektech jsou bezcenné, mnoho věcí, které si lidé kupují, je bezcenných. Řekl bych, že je jasné, že mnoho lidí má libertariánský pohled na život a mají tendenci mít rádi tuto věc, která je svým způsobem protivládní.“
Aby Rubenstein dokázal své tvrzení, ukázal na Rusko, kam řada oligarchů nechala alokovat své finanční prostředky poté, co Vladimir Putin zahájil svou „zvláštní vojenskou operaci“ na Ukrajině. Mít kryptoměny mohlo tyto problémy zmírnit kvůli finanční autonomii, kterou poskytují:
“Vláda neví, co máte, můžete to přesunout kamkoli po světě, nebude to znehodnoceno vládní inflací, není to nejhorší, kam vložit část svých peněz.”
Následně miliardář přiznal, že své portfolio nediverzifikoval digitálními aktivy. Nicméně on a někteří členové jeho rodiny investovali do společností, které mají expozicci vůči tomuto odvětví.
Rubenstein si myslí, že skutečný růst kryptoměn začal na začátku roku 2021, kdy ceny většiny aktiv každých pár dní zaznamenávaly nová historická maxima. V dubnu loňského roku tvrdil , že „džin je z láhve venku“, což znamená, že úřady a centrální banky nejsou schopny potlačit zájem spotřebitelů o toto odvětví.