Zákaz těžby v Číně před téměř rokem znamenal zlom pro sektor kryptoměn. Najednou byla těžba kryptoměn jako BTC nebo ETH nelegální a těžařské operace mimo zákon. Omezující postup vlády tehdy překvapil nemálo pozorovatelů trhu, neboť země dříve poskytovala značné dvě třetiny výpočetního výkonu pro bitcoinovou síť.
Zákaz těžby v Číně malé těžaře neodradil
Na druhou stranu byla kritizována i jeho silná koncentrace v Číně. Tržní síla a související vliv Pekingu na skutečně decentralizovanou síť byla příliš velká – a kritici měli pravdu. Protože krach, který následoval, snížil cenu BTC na polovinu – z více než 60 000 na méně než 30 000 amerických dolarů.
Zákaz těžby byl však pro kryptoveterány také příležitostí, jak se vymanit ze smyčky čínské závislosti decentralizací těžebních aktivit. Z exodu těžařů těžily sousední země Kazachstán a Rusko, ale největším vítězem byly USA. Ukazuje to takzvaná „těžební mapa“, projekt University of Cambridge, která vizualizuje distribuci hashratu BTC.
Po exodu digitálních těžařů Čína na krypto scéně ustoupila. Trendu pomohlo i to, že Cambridgeská univerzita přestala poskytovat data z této země mezi červencem a srpnem 2021. Byla těžba v Číně mrtvá? Stěží pravděpodobné.
Vzdělávací instituce z Velké Británie nedávno aktualizovala svou těžební mapu na stav k začátku roku a to nám poskytuje zajímavé poznatky. Navzdory restriktivnímu kursu z Pekingu je Čína po USA druhým největším těžařským hotspotem na světě. Podle statistik pochází přes 21 procent BTC hashratu od čínských těžařů.
Těžba probíhá skrytě
Čísla jsou překvapivá, vezmeme-li v úvahu, že těžařům v Číně hrozí mimo jiné i vězení. Skutečnost, že aktivita v zemi jihovýchodní Asie je stále tak vysoká, může mít několik faktorů, vysvětluje expert na těžbu a výkonný ředitel hostingové služby Crypto Supply Peter Marggraf.
Přestože se po zákazu z Číny stáhli větší investoři, skrytá těžba v zemi pokračovala. Odpovídající hardware je stále k dispozici a protože jsou například normální datová centra napojena i na vodní elektrárny, mohou těžaři své aktivity před úřady tajit.
Skutečnost, že vláda klasifikuje těžební aktivity v Číně jako nelegální a má také povoleno zabavit hardware, není pro mnoho Číňanů překážkou v těžbě kryptoměn. Naši partneři v Číně uvádí, že je tam stále spousta hardwaru, který se v současnosti kus po kusu vrací zpět do sítě.
Na druhou stranu je stále oblíbenější i tzv. home mining, při kterém se hobby těžaři účastní digitálního boje o další blok z domova. Snaha Pekingu o vlastní digitální měnu centrální banky vedla k hlubšímu porozumění čínskému lidu. Je pravděpodobné, že tomuto trendu také napomáhaly současné přísné předpisy o Covid karanténě. Ať se na to podíváte z jakéhokoli úhlu, Čína se jako těžební hub zdá nevyvratitelná.