Dlouho očekávané rozhodnutí americké centrální banky o úrokových sazbách bylo v souladu s očekáváním na úrovni 75 bazických bodů. Finanční trh na toto rozhodnutí v následujících dnech reagoval pozitivně. Pozitivní obchodní výhled od Amazonu a Applu minulý čtvrtek dokázal vykompenzovat slabá čtvrtletní čísla ze společnosti Meta a na konci týdne způsobil cenový vzestup.
Kryptotrh následoval tento pozitivní trend na akciovém trhu a také v následujících dnech směřoval dále na sever. Přestože Bitcoin (BTC) opět minul trvalý průlom nad úrovní odporu 24 200 USD, klíčová kryptoměna je dnes začátkem týdne schopna prozatím stabilizovat u 23 000 USD.
V centru pozornosti jsou důležitá firemní data
Poté, co většina velkých amerických technologických společností, jako je Microsoft, Apple a Amazon minulý týden představila svá čtvrtletní čísla, otevřou tento týden své knihy další relevantní technologické společnosti z druhé řady. Investoři by měli v úterý sledovat čtvrtletní čísla největšího institucionálního držitele BTC MicroStrategy a čísla největšího světového poskytovatele platebních služeb Paypal. Obě společnosti jsou hlavními hráči v kryptoprostoru.
Déšť čísel z tohoto týdne uzavírají obchodní čísla od amerického brokera Robinhood v polovině týdne a čtvrtletní zpráva z The Block příští čtvrtek. Možné poklesy tržeb a slabé obchodní vyhlídky na druhou polovinu roku budou mít pravděpodobně negativní dopad na sektor kryptoměn.
První čísla o počtu volných pracovních míst v USA v úterý
Zpráva JOLTS Job Report bude zveřejněna Bureau of Labor Statistics, v úterý 2. srpna v 16:00 (SEČ). Předpověď expertů je 11 milionů volných míst. V předchozím měsíci byl počet volných pracovních míst v USA 11,25 milionu. Další pokles počtu volných pracovních míst ukazuje na trvalé zpomalení ekonomiky. To opět zvyšuje pravděpodobnost poklesu v USA. Pokračující negativní vývoj na trhu práce by zároveň měla vzít v úvahu americká centrální banka při svém dalším zářijovém rozhodování o úrokových sazbách.
Index nákupních manažerů ISM Services (PMI) uprostřed týdne
Index nákupních manažerů ISM Services (PMI) za měsíc červenec bude následovat ve středu 3. srpna v 16:00 (SEČ). Institut pro řízení zásob představuje výsledky měsíčního průzkumu mezi 370 manažery nákupu a šéfy firem z 62 odvětví. Předpověď expertů na minulý měsíc je 53,3 po 55,3 v červnu. Klesající čísla PMI naznačují prohlubující se pokles v sektoru klíčových služeb. Horší než očekávaná čísla by mohla přimět Fed k rychlejšímu přehodnocení své úrokové politiky. Akciový trh a tedy i kryptotrh by si méně dobrá čísla mohly vykládat býčím způsobem.
První žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA ve čtvrtek
Následující čtvrtek 4. srpna ve 14:30 (SEČ) bude prezentován počet prvních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. V současné době se očekává 259 000 nových počátečních žádostí. V předchozím týdnu to bylo 256 000. Pokud bude toto číslo nadále růst, jako tomu bylo v předchozích týdnech, Fed by se mohl s větší pravděpodobností než propagovat rozhodnout zahájit novou finanční úlevu, aby v nadcházejících měsících odvrátil prudký nárůst nezaměstnanosti.
Velká zpráva o trhu práce na konci týdne
Poslední den prvního týdne obchodování, 5. srpna, ve 14:30 (SEČ), budou zveřejněny údaje o mzdách mimo zemědělství (NFP) v USA za uplynulý měsíc červenec. Tyto tzv. „Nonfarm Payrolls“ popisují měsíční změnu počtu zaměstnanců bez zaměstnanců v zemědělství. Měsíční zpráva o trhu práce je nejdůležitějším údajem mezi ekonomickými ukazateli USA. Rostoucí růst počtu pracovních míst je považován za ukazatel zlepšení na trhu práce as tím spojený nárůst spotřebitelských výdajů. Pokud se růst pracovních míst na druhé straně upraví, je to důležitý ukazatel narůstajících problémů na trhu práce.
V minulosti měl klesající růst pracovních míst často negativní vliv na budoucí spotřebitelské výdaje. Prognóza na červenec je 250 000 zaměstnanců. Ve srovnání s předchozím měsícem (372 000) jsou prognózy expertů opět hluboko pod zveřejněnými čísly z června. Slabá čísla NFP mají negativní dopad na americký dolar, což by mohlo mít pozitivní vliv na vývoj ceny BTC. Slabá data o zaměstnanosti by navíc byla dalším důvodem, proč by americká centrální banka měla přehodnotit plánované zvýšení sazeb.