Když Bitcoin (BTC) a další krypto aktiva dosáhly rekordních hodnot na začátku tohoto měsíce, nedokázaly se na těchto úrovních udržet a vrátily se do svého předchozího konsolidačního rozsahu. To lze vysvětlit několika potenciálními faktory, včetně změny makroekonomických podmínek a stavu samotného krypto trhu.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
Stav krypto trhu a změna makroekonomických podmínek
Pokud jde o stav krypto trhu, otevřený zájem v BTC i ETH v posledních měsících neustále rostl a minulý týden dosáhl nových rekordních maxim. “Otevřený zájem” se vztahuje k celkovému množství aktivních futures kontraktů na aktivum. Nárůst otevřeného zájmu implikuje nárůst objemu otevřených kontraktů, což signalizuje příliv kapitálu na trh.
Otevřený zájem může často také sloužit jako dobrá zástupná proměnná pro úroveň pákového efektu na trhu, protože mnoho futures kontraktů má tendenci využívat pákový efekt. Částečně lze nárůst otevřeného zájmu v BTC připsat spuštění prvního ETF bitcoinových futures v USA, i když je vysoce pravděpodobné, že je to z velké části způsobeno zvýšením pákového efektu v souvislosti s optimismem na trhu.
Rostoucí pákový efekt na trhu znamená, že menší kolísání cen může vyvolat větší volatilitu likvidací „přepákovaných“ pozic na termínových trzích. S poklesem ceny v minulém týdnu začal klesat i otevřený zájem kvůli tlaku na aktivní dlouhé pozice.
Krátkodobě může další tlak na kryptotrh vycházet také ze změn makroekonomických podmínek. Výnosy amerických dluhopisů, zejména krátkodobých státních dluhopisů, v posledních týdnech prudce vzrostly. U dvouletých dluhopisů vzrostl výnos z 0,24 % k 22. září na téměř 0,60 % k 23. listopadu při rostoucích očekáváních dalšího zvyšování úrokových sazeb.
Jmenování současného předsedy Fedu Jerome Powella na druhé funkční období rovněž přispělo. Vzhledem k tomu, že krypto aktiva, stejně jako rychle rostoucí technologické akcie, jsou obecně vnímány jako riziková aktiva, může zvýšení „bezrizikové“ sazby vést k přerozdělení kapitálu na finančních trzích.
Inflace však stále roste a zdá se, že cena BTC vždy reaguje na nová data o inflaci přicházející z USA.
I když se kryptotrh může zdát turbulentní, volatilita (měřená denními výnosy za 90denní klouzavé období) zůstává pro BTC i ETH relativně nízká a je extrémně vzdálená od historických maxim zaznamenaných na začátku tohoto roku.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny