Evropská unie (EU) pokročila v regulaci sektoru kryptoměn. Jejím cílem je boj proti praní špinavých peněz (AML) a financování terorismu. Nyní však zákonodárci bloku chtějí tato nová pravidla rozšířit také na nezaměnitelné tokeny (NFT).
Skupina poslanců Evropského parlamentu navrhla změnu legislativy AML tak, aby zahrnovala platformy NFT, jako je například OpenSea. Novela je součástí většího balíčku návrhů, který předložili evropští zákonodárci. Tento balíček se jmenoval „Prevence zneužívání finančního systému k praní špinavých peněz nebo terorismu“.
Prevence zneužívání NFT k praní špinavých peněz
Návrh předložili čtyři členové EU. Dva z nich jsou ze Strany zelených a další dva jsou zastupici Sociálních demokratů. Chtějí, aby EU rozšířila působnost legislativy na společnosti, které obchodují s NFT.
Cílem pozměňovacího návrhu je zahrnout „poskytovatele služeb digitálních aktiv, kteří obchodují nebo jednají jako zprostředkovatelé pro provoz, ražbu, prodej a nákup jedinečných, nezaměnitelných digitálních aktiv, která představují vlastnictví jedinečného digitálního nebo fyzického aktiva, včetně uměleckého díla, nemovitosti, digitální sběratelské a herní předměty a jakékoli jiné hodnoty.“
V praxi to může znamenat, že společnosti, jako jsou tržiště NFT OpenSea nebo Rarible, musí posoudit riziko nezákonného financování v rámci jejich systému. Kromě toho mohou tyto společnosti ověřovat identitu svých zákazníků a také hlásit podezřelé transakce.
To již musí činit subjekty, jako jsou banky, realitní kanceláře, obchodníci s uměním a další poskytovatelé digitálních aktiv.
EU zpřísňuje regulace digitálních aktiv
Nejnovější vývoj přichází krátce poté, co Evropský parlament a Rada Evropské unie dosáhly prozatímní dohody o sledování převodů kryptoměn. Návrh předpokládá, že kryptospolečnosti budou muset ověřit totožnost svých zákazníků, aby mohly sledovat aktiva. Cílem je identifikovat, kdo stojí za každou z transakcí.
Nová pravidla navíc počítají s hlášením podezřelých transakcí ze strany poskytovatelů krypto služeb regulačním orgánům. To řekl Ernest Urtasun, zákonodárce, který pomohl zavést toto opatření v EU:
“Nová pravidla umožní úřadům spojit určité převody s kriminálními aktivitami, a tak identifikovat skutečnou osobu, která za nimi stojí.”