William Thurton z Bloombergu tweetoval – NSA vyvíjí vlastní kryptoměnu, která bude odolná proti kvantovým počítačům. Thurton se tento týden účastní konference o kyberbezpečnosti ve Washingtonu. Na konferenci zazněla tato informace z úst ředitelky oddělení kyberbezpečnosti v NSA Anne Neuberger. Ransomware útok, využívání kryptoměn státy jako Severní Korea, Írán nebo kybernetická válka byly dalšími tématy konference.
Mohlo by vás zajímat: Bitcoin.com napaden vládními hackery
Ransomware útok je typ útoku, kdy jsou oběti zašifrovány data na pevném disku a požadováno výkupné za dešifrování těchto dat. Cílem těchto útoků nejsou zdaleka jen jednotlivci, nýbrž i velké instituce. V minulosti byly nejznámější ransomware útok byl v roce 2016 Locky a o rok později WannaCry. Napadeny byly například nemocnice v Anglii, útoky byly nahlášeny ze 150 zemí. Hackeři typicky požadují zaplatit výkupné v BTC.
Kybernetická válka je hrozba kterou není radno podceňovat, proto NSA vyvíjí vlastní kryptoměnu
Dalším tématem který Neubergová diskutovala bylo využití kryptoměn v kybernetické válce. Kybernetická válka je druh hybridní války, kde strany mezi sebou bojují skryty v anonymitě internetu prostřednictvím informačním technologií. Mezi hlavní body této kybernetické války patří hackerské útoky s cílem získat tajné informace druhé strany, dále hackerské útoky finančního rázu, které jsou převážně připisovány Severní Korei a v neposlední řadě informační válka. Informační válka je založena na šíření dezinformací a fake news, pomocí nichž se snaží ovlivnit veřejné mínění.
Mohlo by vás zajímat: ukradená osobní data z Binance
Jedním ze současných strašáků odpůrců kryptoměn je právě jejich odolnost vůči kvantovým počítačům. V současné době mnoho vývojářů pracuje na kryptoměnách, které by byly odolné vůči kvantovým počítačům, respektive jejich potencionálnímu výkonu. Mezi ně patří například kryptoměny založené na DAG (Directed Acyclic Graph). Nicméně současné šifrování je používáno v každodenním životě napříč odvětvími. Bankovní systém, dopravní infrastruktura nebo vládní úřady spravující naše osobní data, všechno je bytostně závislé na odolném šifrování. Pokud dojde k prolomení tohoto šifrování, je otázkou, co bude zacíleno jako první.