Obchodník s obrovskými finančními prostředky manipuluje s hodnotou Bitcoinu. Jak to dopadne?
Poslední dobou kolují zvěsti o obchodníkovi s obrovskými finančními zdroji, který manipuluje s hodnotou Bitcoinu na burze Bitfinex. Tato osoba je přezdívaná Spoofy. Tuhle přezdívku si vysloužil díky jeho snahám mlžit trh, a to právě na Bitfinexu.
Co je to spoofing?
Na základě Dodd-Frankova zákona spoofing představuje:
Nabídku ke koupi nebo prodeji, kterou zadavatel plánuje zrušit těsně před jejím uskutečněním.
Spoofeři například učiní nabídku velkého množství bitcoinů s lehce nižší cenou a naopak oznámí zájem o velkou sumu měny, za kterou budou ochotni zaplatit o trochu více, než je momentální cena.
Pointa je v tom vnutit ostatním obchodníkům myšlenku, že je někdo s plnými kapsami ochotný nakoupit nebo prodat velké množství měny s cílem manipulovat s trhem.
Když obchodníci vidí nabídku 2000 Bitcoinů, mohli by v panice začít prodávat před tím, než cena prudce klesne.
Ta finta je takováto: když se cena přiblíží spooferově nabídce, ihned tuto objednávku stornuje. Spoofing je ve skutečnosti ilegální, ale tím, že je obchod s Bitcoiny málo regulovaný, je to relativně časté. To, co je zde neobvyklé, je obrovské jmění, které má nyní Spoofer k dispozici. Ten pravidelně zadává objednávky blížící se 60 mil.dolarů. Možná ještě více neobvyklé je to, že většina spoofyho aktivity probíhá na burze Bitfinex.
Právě Bitfinex se ocitnul pod palbou poté, co Wells Fargo přerušil své bankovní vazby na Bitfinex. Výsledkem je to, že je na Bitfinexu skoro nemožné zadat objednávku, aniž by člověk nešel přes prostředníka. Spoofy má na této burze obrovské množství takovýchto objednávek a je tak dost pravděpodobné, že je jediný z obchodníků, který takto činí.
Další postupy
Spoofeři mají velký arzenál taktik a postupů zahrnující falšování obchodu nebo “wash trading”.
BitCrypto na svém blogu zveřejnil:
” Spoofy zvyšuje cenu, kdy se mu zachce a snižuje cenu také, kdy se mu zachce, a navíc k tomu má kapitál, jak v dolarech tak v Bitcoinech. Na Bitfinexu je nedotknutelný.
BitCrypto blog také popisuje Spooferovy wash tradings, kde obchoduje sám se sebou. Wash trading v takovýchto rozměrech může vyprovokovat šílenství ostatních obchodníků v nákupu i prodeji, kteří se snaží odpovědět na velké množství transakcí Spoofera. Ten je schopen vykonávat wash trading za velmi nízkou cenu ( zhruba 1000 dolarů za 1 mil. USD)
Když Bitfinex oznámil plán dát do oběhu fyzickou Bitcoinovou měnu, původně to bylo myšleno pro “short positions”. Hned po tomto oznámení jeden jediný obchodník prodal desítky tisíc Bitcoinů najednou a je pravděpodobné, že to byl sám Spoofy s cílem získat co nejvíce Bitcoinů.
Velký počet “shorts” na Bitfinexu vedl k domněnce, že se blíží zkrouhnutí “shorts” a mnoho obchodníků s Bitcoiny s tímto očekáváním nakoupí mince. Nakonec si ale Spoofer nárokuje všechny shorts sám a zablokuje je pro ostatní. Počet shorts se drasticky snížil, aniž by to mělo nějaký dopad na ceny.
Kdo to tedy je?
Identita Spoofyho zůstává záhadou. Může jít o jednotlivce nebo i skupinu obchodníků možná i ze samotného managementu Bitfinexu. Někdy se snaží snížit cenu Bitcoin, a někdy zase zvýšit. Někteří konspirační teoretici tvrdí, že spoofy je samotná US vláda.
Nejen Bitfinex
Spoofyho aktivita hýbe s cenami také na jiných burzách vzhledem k tomu, že je zde obchodování s Bitcoiny ve velmi malém objemu. Stačí jedna jediná velký “hráč” a pohne s celým tržním systémem. Zatímco Spoofy dohlíží na celý obchod s Bitcoiny, není úplně tak jisté, jaký to může mít dopad na celý trh. Cena neustále stoupá a nyní překonala hranici 4000 USD. Jde o jediný problém? Nikdo neví, jak moc jde o přirozený nárůst a jak moc je to díky manipulaci trhu Spoofery a dalšími.
A čemu věříte vy? Obchodujete na Bitfinexu?