Nedílnou součástí finančních trhů a obchodního dění na nich, je i obchodování tzv. opčních kontraktů. Opce lze obchodovat například na měny, kdy se hovoří o měnových opcích, nebo je lze obchodovat na mnoho jiných instrumentů, jako jsou akcie, komodity a nyní nově i kryptoměny. Jak opce fungují a co mohou přinést do světa kryptoměn? Na to se podíváme v tomto článku.
Opční kontrakty: Opce je smlouva mezi prodávajícím a kupujícím, která dává kupujícímu právo (neukládá mu však povinnost) prodat nebo koupit od prodávajícího konkrétní aktivum (tzv. podkladové aktivum) za konkrétní cenu kdykoliv, až do data vypršení kontraktu. Opce se zásadně liší od ostatních finančních derivátů tím, že protistrany si „nejsou rovny“. Kupující opce má právo si vybrat, zda opci uplatní či nikoli. Prodávající opce podle toho musí nebo nesmí plnění uskutečnit.
Opce na kryptoměny
Právě tento obchodní mechanismus společnost Goldman Sachs nově spustila jako součást její nabídky kryptoměn pro zákazníky. Tímto krokem nejenže tato banka vstoupila do historie, protože je úplně první, která tento projekt uvedla do života, ale také posunula možnosti Wall Street obchodovat digitální aktiva. Kryptoopce jsou u Goldman Sachs využívány investory jak k zajištění rizik, tak i ke zvýšení výnosů. Prezident společnosti Galaxy Damien Vanderwilt, která zajišťovala první finanční vypořádání opční transakce pro banku Golman Sachs, tento revoluční krok komentoval slovy.
Očekává se, že obchod otevře dveře dalším bankám, které zvažují OTC jako kanál pro obchodování s digitálními aktivy.“
Od svého vzniku v roce 2009 se kryptoměny bankám vyhýbaly, ovšem při současném růstu zájmu o digitální aktiva jsou banky nuceny hledat řešení, jak tuto poptávku uspokojit. Problémem ovšem bývají především nejasná nebo zcela chybějící regulační pravidla pro bankovní obchodování s kryptoměnamy, což z nich zároveň činní velmi rizikové finanční aktivum.
Z tohoto důvodu je velmi odvážné nabízet krypto produkty, které mnohdy bývají nabízeny jako derivát vázaný na bitcoin. Banky na Wall Street rovněž zkoumají další možnosti, jak proniknout do světa kryptoměn a to i přes chybějící regulaci. Jedním z příkladů je také spuštění tzv. nedoručitelných forward, což je opět derivát vázaný na cenu bitcoinu, který je ovšem vypořádáván v hotovosti. I tuto novinku má na svědomí banka Goldman Sachs. Vedoucí oddělení digitálních aktiv u Goldman angažovanost banky v kryptosvětě komentoval slovy.
„Jde o důležitý vývoj v našich schopnostech v oblasti digitálních aktiv a zvýšení nabídky digitálních aktiv našim zákazníkům.“
Zobrazeno: 478