Jedním z velkých benefitů, proč se o NFT začínají zajímat nejen fanoušci digitálních produktů, ale i muzikanti a umělci je ten, že dokáží jasně nastavit licenční pravidla, což brání padělání nebo zneužívání duševního vlastnictví. Tedy taková je teorie. Projekt zveřejněný na OpenSea ” Okay Bears knockoff Not Okay Bear” ovšem s tezí o zajištění licenčních podmínek těžce zamával. Co se stalo a o jaký že to projekt se jedná? To se dočtete v tomto článku.
OpenSea vs Solana
Projekt z blockchainu Solana, rozzuřil mnoho NFT nadšenců a především držitelů těchto nezaměnitelných tokenů, protože největší tržiště na světě OpenSea vyřadila tuto klekci ze své nabídky. Investoři tak rázem drží pouze bezcenná díla, které nemohou prodat a zhodnotit je. Důvodem vyřazení byl údajný rozpor mezi kolekcí medvědích tokenů z blockchainu Ethereum a blockchainem Solana, která byla ovšem pouze zrcadlově obrácena. Tato drobná změna ovšem fanouškům nikterak nevadila a během 24 hodin se podraly medvědí NFT za 6,3 milionu USD.
Hlavní vlna pobouření proběhla poté, co OpenSea dovolila investorům nákup těchto NFT a až poté jej vyřadila ze své nabídky. Anonymní tvůrci medvědího projektu věnovali 20 % z výtěžku dražby na podporu ražby ETH (75 000 USD). Celý tento konflikt vede pouze k zamyšlení, zda je sledování duplicity uměleckých děl možné pouze v rámci jedné blockchainové sítě a zda by totožná díla, ovšem na jiných blockchainech měla být považována za nové originály.