Od svého zrodu v roce 2009 je úspěch BTC postaven na dvou klíčových příslibech: decentralizace a absolutní bezpečnost. První a největší kryptoměna na světě je svými zastánci oslavována jako digitální, nezávislý a spravedlivý peněžní systém, odpověď na centralizovanou hegemonii Wall Street a alternativa k národním měnám, jako je americký dolar. Otevřené pro každého s přístupem k internetu, decentralizované a bezproblémově zabezpečené napříč tisíci sítěmi. Jedna z předních blockchainových bezpečnostních firem nyní otřásá tímto lákavým příběhem.
Decentralizace a bezpečnost – zpráva
“Jsou blockchainy decentralizované?” je název 26stránkové zprávy expertů z Trail of Bits. Společnost byla založena v roce 2013 a zajišťuje bezpečnost některým z největších krypto projektů, včetně Ethereum, Polygon, Polkadot a Chainlink. Radí gigantům Web2, jako jsou Microsoft, Google a Zoom. Studii připravila jménem DARPA, oddělení výzkumu amerického Pentagonu, známého mimo jiné vynálezem internetu.
Závěr zprávy o BTC? Vystřízlivění. Zde jsou nejdůležitější výsledky.
BTC a spol. jsou v ohrožení
- 1. Pomocí tzv. konsenzuálního algoritmu Proof-of-Work udržují těžaři síť BTC při životě. Generují nové bloky, zaručují autenticitu databáze a bezpečnost systému. Podle Trail of Bits pochází 51 procent této činnosti od čtyř největších těžařských poolů. To znamená, že 0,004 procenta těžařů ovládá více než polovinu hash rate, tedy výpočetního výkonu sítě.
- 2. 60 procent provozu BTC je směrováno přes pouze tři ISP, z nichž každý je vysoce centralizovaný a náchylný k chybám, včetně Amazon Web Services. Mohli také jednoduše odepřít přístup k jednotlivým uzlům v síti nebo snížit jejich rychlost, pokud by chtěli.
- 3. Téměř 55 procent BTC uzlů také běží na darknetovém prohlížeči Tor. Selhání nebo útok na tento ekosystém by také mohl mít dalekosáhlé důsledky pro Bitcoin. Například Tor byl loni napaden ruským hackerem, který nakrátko převzal 40 procent uzlů sítě.
- 4. 85 procent množství BTC v oběhu je soustředěno u méně než 5 procent držitelů.
- 5. Přední světový těžební pool ViaBTC používá pro své účty heslo 123, podle Trail of Bits. Těžební organizace Pooling vůbec neověřuje přihlašovací údaje. Slushpool dokonce svým uživatelům dává pokyn, aby pole pro heslo ignorovali. Tyto tři těžařské kolektivy tvoří asi 25 procent z celkového hashratu BTC.
- 21 procent BTC uzlů stále běží na starém softwaru, který je od června 2021 známý svými bezpečnostními chybami.
Také další studie zjistily, že určité oblasti v blockchainu nejsou tak decentralizované, jak je uváděno. Například analytická platforma Chainalysis došla k závěru, že zhruba jedno procento členů v decentralizovaných organizacích má kolem 90 procent hlasovacích práv.
V sektoru NFT podle jiné studie Chainalysis vlastní kolem 80 procent digitálních uměleckých děl deset procent lidí, alespoň na blockchainu ETH.