Rada Evropské unie oznámila, že dosáhla prozatímní dohody o boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu prostřednictvím kryptoměn.
Návrh mimo jiné stanoví, že společnosti s digitálními aktivy budou muset ověřovat totožnost svých zákazníků, aby mohly sledovat převody kryptoměn. Nová pravidla navíc počítají s hlášením podezřelých transakcí ze strany poskytovatelů krypto služeb regulačním orgánům.
Evropský parlament a Rada EU se dohodly na pravidlech
Podle oznámení Evropského parlamentu a Rady EU za tímto účelem vytvoří Úřad pro boj proti praní špinavých peněz (AMLA). AMLA bude dohlížet na „vysoce rizikové a přeshraniční finanční subjekty“. Patří sem například společnosti zabývající se digitálními aktivy, které považují za „rizikové“.
Cílem je být schopni identifikovat, kdo stojí za každou z transakcí. Ernest Urtasun, španělský zákonodárce, který také spolupracoval na dohodě řekl :
“Nová pravidla umožní úřadům spojit určité převody s trestnou činností, a tak identifikovat skutečnou osobu, která za nimi stojí.”
Poslanec Evropského parlamentu na svém twitterovém účtu zveřejnil „vlákno“ komentující unijní dohodu. Členové EU podle něj souhlasili s „nejambicióznějším cestovním pravidlem pro převody kryptoaktiv na světě“. Podle Urtasuna nová pravidla ukončí to, co nazval „divokým západem“ digitálních aktiv.
Pravidla zahrnují kryptopeněženky
Urtasun uvedl, že nová pravidla EU se nebudou vztahovat na P2P převody. Koneckonců, tento typ transakce nezahrnuje společnosti.
Ale na druhou stranu se pravidla budou vztahovat na „nehostované“ kryptoměnové peněženky. Tedy takové, které uživatelé udržují například nezávisle na burzách. Urtasun řekl, že v tomto případě budou pravidla platná pro transakce nad 1 000 eur.
„Ověření identity skutečného vlastníka nehostované peněženky bude povinné pro velké převody nad 1000 EUR v případě, že se převod uskuteční do nebo z peněženky, která patří samotnému klientovi CASP [poskytovatel krypto služeb],“ řekl.
Urtasun uvedl, že CASP, jako jsou například kryptoburzy, budou muset přijmout vnitřní zásady a kontroly. To vše proto, aby bylo zajištěno, že budou dodržovat finanční sankce EU. Citoval případ Ruska, které používá digitální měny k obcházení sankcí:
„To je velmi relevantní. Koneckonců ruští oligarchové používají kryptoměny k obcházení unijních a mezinárodních sankcí.“