Jakoby se v posledním půl roce roztrhl pytel s novými unikátními tokeny NFT. Podle statistik z úřadu pro patenty a ochranné známky Spojených států amerických (USPTO), bylo v loňském roce podáno více než 1200 přihlášek ochranné známky NFT. Tento trend se čím dál tím víc zrychluje a v lednu roku 2022 zaznamenaly americké úřady 15 podání denně. Je tento trend dlouhodobě udržitelný a proč je dobré si NFT nechat patentovat? Odpovíme v tomto článku.
Horečka jménem NFT
Oblíbenost NFT stále roste, což dokládají i čísla. Za posledních 6 měsíců (mezi srpnem 2021 a lednem 2022) došlo k nárůstu ochranných známek o 552,17 %. K nejvyšším počtům registrací NFF došlo v prosinci roku 2021, kdy bylo podáno celkem 407 žádostí o patentování tohoto unikátního tokenu. Jen pro porovnání. V roce 2020 ve stejném období byly podány pouhé 3 žádosti o registraci. Mezi největší distributory NFT, kteří podaly v tomto období nejvíce žádostí patří společnosti Mattel Inc, Luka99 Inc, Entertainment Weekly, Legend Pictures LLC a Los Angeles Lightning.
Se zvyšující se oblibou NFT narůstá také potřeba chránit duševní vlastnictví autorů, proti zneužití. Z tohoto důvodu se distributoři nových NFT uchylují k patentování těchto tokenů. Po zapsání patentu nikdo nesmí využívat stejné ani podobné názvy nebo loga, čímž se zaručuje jedinečnost každého dalšího vzniklého NFT. Narůstající počet žádostí o patent poukazuje na větší potřebu společností a jednotlivců vstoupit do blockchainového prostoru a zároveň na tlak ochránit své značky. Tento trend spoléhá na potenciál tohoto sektoru generovat zisky.