Před asi třemi měsíci byl po dlouhé a hlasité debatě aktivován SegWit, upgrade Bitcoinu. Výsledek této debaty také vytvořil altcoin pod jménem Bitcoin Cash, který byl stvořen jako opozice řešení, které SegWit představuje. Jsme na hraně dalšího rozdělení v Bitcoin networku, Segwit2x. Pokud vás zajímá celá historie všeho, co se stalo, přečtěte si tento post.

Dlouho očekávaná aktivace Segwitu prošla pod kondicí: block-sized nárůst během tří měsíců po aktivaci – hard fork. Mineři, kteří byli z počátku proti Segwitu ho aktivovali pod podmínkami takzvané New York Agreement (NYA) – New Yorkská dohoda. NYA je také známá jako Silbert nebo DCG Agreement podle Barryho Silberta, broker této dohody a zakladatel Digital Currency Group. Silbert uzavřel dohodu mezi různými hráči v oblasti Bitcoinu, mezi největší jména patří miningová firma Bitmain, Coibase směnárna a BitPay platební služba.

Soft fork SegWitu se shledává s rapidně zvětšujícím využitím pro benefit networku (jako například nižší poplatky). Další zlepšení (hlavně vývoj Lightning Network) jsou prakticky zaručené. Pozornost se teď přesunula k poslední části NYA, která vyžaduje, aby listopadový hard fork zvětšil velikost blocku.

Text z oznámení dohody na Medium.com

Tento hard fork je dnes většinou adresován jako SegWit2x nebo „S2X.“ S2X je implementovaný v kódu jako btc1 bývalým core developerem a CEO Bloqu Jeffem Garzikem. Má být aktivován, když block dosáhne výše 494,784. Předpokládaný zbývající čas do aktivace můžete sledovat zde.

6 hlavních námitek proti NYA

NYA se prokázala jako ne příliš populární mezi základnou uživatelů Bitcoinu, jak se můžete dočíst v komentářích napříč různými sociálními platformami. Spousta uživatelů Twitteru začala používat tag NO2X jako signál odporu. Pokud si libujete v konkrétnějších důkazech, podívejte se na množství nodes (97,7 % tou dobou, co se tenhle článek psal), kteří odmítli přejít k btc1:

Shrnutí distribuce klientů Bitcoinu v poslední době z portálu Coin.dance; btc1 pod barvou khaki

Zde je top 6 námitek vůči dohodě:

1)  Nejdůležitější námitka je politická. Ačkoliv byl meeting nazván jako „Consensus,“ podílela se na něm jen pár CEOs. NYA byla odsouhlasena bez jakéhokoliv příspěvku od Bitcoin developerů, většiny společností a milionů uživatelů.

2) Vzhledem k tomu, že SegWit a jeho vylepšení již upgradovali kapacitu transakcí Bitcoin blocků, nenacházíme se v situaci, kdy by byla nějaká dramatická potřeba zvětšovat velikost blocku. Blocky jsou daleko od přetížení. Tudíž sekundární cíl NYA postrádá odůvodnění.

3) Hard forks jsou inherentně a nevyhnutelně riskantní a narušující, proto se nejlépe hodí v krajních situacích. Jediná výjimka je hard fork s jednomyslnou podporou, která byla naplánována dávno předem. Tlačit na uspěchaný hard fork s pouze menšinovou podporou bez jakéhokoliv znatelného cíle (viz bod 2#) pravděpodobně nikam nepovede. Přinese jedině chaos a altcoin S2X.

4) Několik Core developerů se vyjádřilo, že pravděpodobně zastavý veškerou kontribuci, kterou core poskytuje, stal-li by se S2X dominantním chainem. Všichni kontributoři, kteří dali svou pozici najevo jasně naznačili svoje odmítnutí S2X. Bez kompetentních a zkušených developerů, jako jsou tito by byla budoucnost Bitcoinu dosti nejasná.

5) S2X neobsahuje obsáhlou replay protection. To znamená, že je transakce na jednom konci, by mohla po forku „znovuspuštěna“ (replayed) na druhém konci. Což je nebezpečné a pravděpodobně by to vedlo ke ztrátám. Uživatelé, kteří si této situace nejsou vědomi zašlou stejné množství S2X a BTC kdykoliv, když se pokusí zaslat jen jeden druh měny.

6) S2X záměrně oponoval záměrům Core předejít chaotickému splitu networku s jistým kódem v 0.15 a dalších vydáních.

NYA: méně než suma jejích částí

Když jsme skládali tento spreasheet společností uvedených v NYA vyšla najevo některá zajímavá fakta. Začněme jednoduchým množstvím podpisů:

Celkový počet podepsaných entit: 56

To je celkem působivé číslo, na první pohled, ale pouze tak. Dále, je převáženo množstvím společnostní, které od NYA upustily nebo dohodu nikdy nepodepsaly. Tento výpis nezúčastněných by také neměl být brán, jako kompletní. Nespočetně společností a projektů jednoduše nevyjádřilo žádnou preferenci k žádnému z postavení. Zůstává taky otázkou, kolik minérů odmítne přistoupit na NYA.

Celkový počet podepsaných bez jednotlivci: 54

Z celkového počtu můžeme odečíst dva jednotlivce: Gavina Andresena, bývalého Core developera a Guye Corema, bývalého CEO zaniklého ASIC (Application Specific Integrated Chip) výrobce Spondoolies. Poněvadž ani jeden z mužů není aktivní developer nebo CEO, jejich podpora SegWit2x se pravděpodobně nedostane za PR, nebo provoz nodu. Tím pádem mohou být bráni jako stejně vlivní jako jakýkoliv jiný uživatel Bitcoinu.

Celkový počet bez jednotlivců a yours: 53

Ryan X. Charlesův „Yours“ startup je signatářem, ale asi týden před tím, než měla být NYA podepsána Charles ohlásil, že se rozhodl přejít z Bitcoin na Litecoin. Tudíž Yours vlastně nemá žádný dopad na budoucnost Bitcoinu a může být brán jako irelevantní.

Celkový počet bez všeho předchozího a dceřiných společností: 46

Z tohoto celku můžeme bezpečně vydedukovat, že podpisy všech dceřiných společností jsou redundantní.

1) Bitmain spravuje a zásobuje množství signatory pools: 1Hash, BTC.com a BTC.top. Kontaktní údaje všech těchto entit vás přesměrují přímo na Bitmain. ViaBTC už stihl porušit podmínky NYA minováním Bcash a dostal asi ¥20 milionů ve fundingu od Bitmain a soukromích investorů.

2) Dvě DCG dceřiny firmy podepsali NYA: Grayscale Investments a Genesis Global Trading

3) Decentral je kanadský „innovation hub“, který vyvýjí multicoinovou Jaxx peněženku. Počítání Decentral a Jaxx jako dvě oddělené entity nedává moc smyslu.

Celkový počet bez všeho předchozího a firmy, které stáhly podporu: 41

SegWit.Party ukazuje aktualizované statistiky o S2X podpoře, spolu s linky k důkazu o změně v pozici. Naznačuje, že pět signatářů již veřejně odstoupili od NYA:

Celkový počet bez všeho předchozího a DCG-Funded firem: 16

Pokud odečteme všechny společnosti, které obdržely finance od Digital Currency Group podle Stránky Portfolia DCG, dostaneme se na mnohem méně působivá čísla, konkrétně na pouhých 16 podpisů.

Vzhledem k tomu, že DCG je ve většině případů majoritní investor v takovýchto společnostech, tyto firmy mohou být prakticky brány jako totožné s dceřinými firmami. Konec konců, majoritní investice vám většinou zakoupí jisté množství kontroly nad firmou, obzvlášť nad malými startupy.

Je však třeba uznat, že neuznání těchto podpisů ve spoustě případů nemusí být 100 % podložené. Přeci jen ve spoustě z těchto případů nejasná konkrétní částka, kterou firma obdržela – a tudíž i množství vlivu, které si DCG zakoupilo. Je možné, že některé, z těchto společností jsou schopné operovat naprosto nezávisle na DCG.

Příprava na split

Uživatelé, kteří byli přítomni při Bitcoin Cash hard forku by mněli mít jistou představu co očekávat. První pravidlo je dostat vaše coiny do peněženky pod vaší kontrolou. To znamená přesunout vaše coiny ze směnáren a jiných internetových peněženek. Ujistěte se, že máte přístup k vašim soukromým klíčům.

Jak se datum forku přibližuje, víc a víc směnáren se pravděpodobně vyjádří, jak hodlají naložit se situací (na příklad vyjádření Coinbase a vyjádření Bitfinex).

Tentokrát je hlavní rozdíl v tom, že nebude bezpečné utrácet coiny potom, co split proběhne, vzhledem k neexistenční replay protecion. Doporučuje všem vlastníkům Bitcoinu, aby se pohodlně usadili a vyčkali, než se vynoří jasný plán řešení. Je možné, že budou jak uživatelé, tak společnosti postaveni do situace, kdy si budou muset coiny manuálně vyseparovat, avšak zatím nejsou žádné jasné pokyny k tomu tak učinit. Doporučujeme uživatelům, aby neobchodovali v období splitu, a že by měli počkat na jasné „all clear“ než se vrátí k normálním operacím.

Hash Power a Block Times

Poslední dobou se vynořili nepodložené klepy, že někteří důležití mineři plánují přesměrovat jejich hash rates na S2X a možná, že hodlají i zaútočit na provozovatele Bitcoin chainu. Čím více hash rates, které přejdou na jiný chain, tím pomalejší budou blocky na jiných chainech než se obtíže vyřeší.

Zatímco odstranění důležité hash power by mohlo mít za výsledek zpožděné transakce a vyšší poplatky po nějaký čas, trh by pravděpodobně zpravil toto narušení rovnováhy. Situace by se dala přirovnat k tomu, kdyby CocaCola opustila svůj trh: nápoj by byl poddimenzovaný, dokud by ostatní konkurenti nepřizpůsobili svůj postoj.

A co „Bitcoin Gold“?

Někteří z vás možná již slyšeli o Bitcoin Gold, ale ten nemá nic společného se Segwit2x. Bitcoin Gold je další hard fork naplánovaný na 25. říjen.

Abychom to uzavřeli: Keep Calm a držte své private keys

Konec konců, listopadový fork vypadá jako stejná stará písnička. Uživatelé by si měli schovat své soukromé klíče po ruce a pozdržet se provádění jakýchkoliv transakcí, dokud se obzor nevyjasní. Co se stane Bitcoinu, jeho ceně, a jeho přijetí? To zatím nikdo nemůže přesně říct. Jde vlastně o další „free market“ cvičení, kterým si budeme muset projít.

Pokud vás zajímá celý seznam entit, které nepodporují Segwit2x, navštivte NOB2X. Přidejte tam i svou firmu, pokud chcete!
Jaký je váš názor na S2X a NYA? Moc rádi si vaše postřehy přečteme v komentářích.

Autor: Filip Materna
Zdroj: 99coins.com

Sdílet

Autor

Student, nadšený atlet a spekulant krypta. Přejete-li si mě podpořit, moje BTC adresa je zde: 3FnC3op7eRPLhvZJr6WV7EJoSkd9XeeSwE LTC adresa: M9iZRn7fCqi6eCnEUui2yAXMzGaJsF5vVK

Komentáře

Zanechat komentář