Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou zmobilizoval nejen politiky a hlavy států, ale velkou část světové populace, včetně kryptoměnové komunity a také podvodníků. Společnost Avast zabývající se kybernetickou bezpečností varovala před kybernetickými zločinci, kteří se snaží využít chaosu kolem ruské invaze k rychlým penězům.
Podvodníci využívají chaosu
Řadě organizací usilujících o pomoc Ukrajině byly zaslány tisíce darů v BTC a kryptoměnách. S přibývajícími dny ruské invaze na Ukrajinu se objevují také podvodníci, kteří chtějí na chaosu vydělat. Používají sociální média k vydávání se za ukrajinské občany a tvrdí, že by trpí válkou, a tak kontaktují lidi, aby ukradli jejich kryptoměny.
Podle společnosti Avast zabývající se kybernetickou bezpečností se na sociálních sítích, včetně TikTok a Twitteru, šíří řada falešných darovacích příspěvků. Podle společnosti také podvodníci provádějí phishingové útoky. Tímto způsobem, namísto podvodu s dary, ukradnou všechny uživatelské prostředky.
Podvodníci však také používají tradičnější metody, jako je e-mail a webové stránky, aby oslovili potenciální oběti. Tomáš Foltýn z WeLiveSecurity uvedl, že její výzkumníci objevili „hromadu webů“, které žádají peníze na charitativní účely, ale jsou podvodné. „Tyto webové stránky uvádějí velmi vágní tvrzení o tom, jak bude ‚pomoc‘ použita a při bližším zkoumání je jasné, že nepředstavují legitimní organizaci,“ dodal.
Jak Avast zdůraznil, příspěvky obsahují odkaz na dar. Uživatel tedy kliknutím na tento odkaz s dobrým úmyslem darovat BTC Ukrajincům poskytuje svá data. Díky tomu dává zločincům kontrolu nad jejich kryptoměnovou peněženkou.
Falešné žádosti o dary BTC často používají specifický překlad a pohybují se od srdcervoucích až po výhružné. Mezi frázemi, které je třeba vzít v úvahu při odhalování podvodu, jsou mimo jiné tyto: „pomoc, uvízl jsem tady“, „potřebuji pohřbít svého milovaného“. To, co dělá příspěvek podezřelým, je okamžitá zmínka o Bitcoinu.
Abyste těmto podvodům nenaletěli, doporučuje tým Avast neposílat peníze přímo neznámým lidem. Je totiž prakticky nemožné poznat, zda jde o člověka v nouzi nebo podvodníka. Buďte opatrní při žádostech o převod peněz, posílání dárkových karet nebo převod přes Paypal – charitativní organizace obvykle tyto platební metody nevyžadují.
“Pokud chcete pomoci lidem na Ukrajině, doporučujeme, abyste přispívali pouze prostřednictvím oficiálních a důvěryhodných organizací nebo přispívali přímo na jejich webových stránkách a ne prostřednictvím odkazů sdílených na sociálních sítích.”