V prostředí plném opakujících se regulačních FUDů (strach, nejistota, pochyby) sdílí předseda Federálního rezervního systému Spojených států Jerome Powell nový pohled na to, jak by měl být sektor kryptoměn monitorován a kontrolován.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny
Předseda Fedu: “Stablecoiny mohou být užitečnou součástí finančního systému”
Na tiskové konferenci k nedávnému rozhodnutí o úrokových sazbách Powell uvedl, že kryptoměny zatím nepředstavují nebezpečí pro finanční stabilitu země. Zároveň však dodal, že pozornost agentury by se rozhodně měla zaměřit na monitorování kryptoměn.
V reakci na otázku Michaela Derbyho z Wall Street Journal vyjádřil Powell podporu závěrům zprávy prezidentovy pracovní skupiny pro finanční trhy, která byla zveřejněna minulý měsíc. Zpráva zejména zdůraznila naléhavou potřebu regulace stablecoinů prostřednictvím příslušného federálního dohledu připomínající regulaci bank.
Předseda Federálního rezervního systému se vyjadřil v podobném duchu:
„Stablecoiny mohou být jistě užitečnou a efektivní součástí finančního systému sloužícímu spotřebitelům, pokud jsou řádně regulovány. Právě teď nejsou. Mají potenciál se škálovat, zejména pokud by měly být spojeny s jednou z velmi velkých technologických sítí, které existují.“
Dále uvedl,
„Veřejnost se spoléhá na vládu a zejména Fed, aby zajistily, že platební systém je bezpečný a spolehlivý.“
Powell, který zastává funkci předsedy Fedu od roku 2018, je připraven na své druhé funkční období poté, co získal pozitivní podporu od prezidenta Joe Bidena. Jak on, tak jeho místopředseda Lael Brainard jsou vnímáni jako institucionalisté Fedu, kteří budou mít zájem zajistit, aby kryptoměny nezpůsobovaly rizika finanční stability.
I když Powell řekl, že kryptoměny pravděpodobně nebudou v současnosti pro USA představovat problém pro finanční stabilitu, vyjádřil své zábrany vůči tomuto odvětví. Tvrdil, že “jde o spekulativní aktiva, riziková a nejsou ničím podložená“.
Podobné obavy nedávno vyjádřil náměstek guvernéra Bank of England Sir Jon Cunliffe. Věří, že prudký pokles cen kryptoměn by mohl mít řetězový efekt a v podstatě vymazat všechny investice v tomto odvětví. Dále naléhal, že regulační rámec pro omezení rizik by měl být zaveden brzy, než se to stane mnohem závažnějším problémem.
Podobně hlavní ekonomka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gita Gopinath nedávno tvrdila, že kryptoměny se ukazují jako výzva pro rozvíjející se trhy a že tento sektor potřebuje silnou regulaci, což by se mohlo ukázat jako problém vzhledem k jejich decentralizované povaze.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod