Zoltan Pozar, stratég Credit Suisse, vysvětluje, proč by rusko-ukrajinská válka mohla znamenat konec nadvlády amerického dolaru.
Rusko-ukrajinská válka může změnit režim na finančních trzích
Podle Zoltana Pozsara může rusko-ukrajinská válka vést ke „změně režimu na finančních trzích“. Ve společnosti Credit Suisse je zodpovědný za globální řízení strategie krátkodobých úrokových sazeb.
Jsme svědky zrodu Bretton Woods III – nového (měnového) světového řádu založeného na měnách, které jsou založeny na komoditách z východu, který pravděpodobně oslabí eurodolarový systém a také přispěje k inflačním silám na Západě.
Pro mezinárodní obchod musí být měny v nějaké formě směnitelné. K tomu je nutné rozhodnout, jakou hodnotu mají příslušné národní měny ve skutečnosti. Po druhé světové válce se Bretton Woods rozhodl stanovit pevné směnné kurzy. Zlato tak bylo vybráno jako „kotva“ pro světový trh. Po zhroucení tohoto „zlatého standardu“ v roce 1971 se vyvinul „Bretton Woods II“. V tomto systému jsou měny zajištěny takzvanými „vnitřními penězi“ – závazky denominovanými v měnách jiných zemí v rozvahách bank. Skutečnost je, že tyto vnitřní peníze primárně představují americké dolary mimo USA. To dělá z americké měny hlavní rezervní měnu pro světový trh. Ale teď to dostalo trhlinu.
Podle Zotara tento systém skončil konfiskací ruských zahraničních rezerv ze strany G7, ketré již země nemá možnost použít k záchraně vlastní měny a podpoře vlastní ekonomiky.
“Pokud věříte, že Západ dokáže vytvořit sankce, které maximalizují bolest pro Rusko a zároveň minimalizují rizika pro finanční a cenovou stabilitu na Západě, možná také věříte na jednorožce.”
Nyní můžete vidět, že mezi ruskými a neruskými cenami komodit je velký rozdíl. Ukazují se dvě dynamiky: na jedné straně stávkující národy, což znamená, že ruské suroviny již nelze vyvážet a to vede k poklesu ruských cen. Na druhou stranu tytéž národy musí od ostatních nakupovat ropu, pšenici atd. za zvýšené ceny, což vede k růstu cen na zbytku světového trhu.
Až tato krize skončí, americký dolar by měl být mnohem slabší a čínský juan, podpořený košem komodit, mnohem silnější…až tato válka skončí, ‚peníze‘ už nikdy nebudou stejné…a Bitcoin z toho všeho bude pravděpodobně těžit.
Podle stratéga tím končí éra „vnitřních peněz“ a začíná finanční svět se zaměřením na „vnější peníze“. Pro centrální banky to v budoucnu znamená nezajišťovat své bilance americkým dolarem jako rezervami, ale také komoditami. To oslabuje hegemonní pozici Ameriky a posiluje čínskou pozici vůči americkému dolaru.
Role bitcoinu v tomto scénáři
Je tu jedna vlastnost, která by mohla učinit nejstarší kryptoměnu atraktivní pro „vnější peníze“. Bitcoin je stejně národně nezávislý jako zlato. Neexistuje žádný stát, který by mohl diktovat použití a cenu Bitcoinu. Zmrazení účtů nebo blokování transakcí je vzhledem k decentralizaci, alespoň on-chain, nemyslitelné. Pro státy by proto mohlo být podobně atraktivní zahrnout Bitcoin do vlastních rozvah jako zajištění vlastní měny a ekonomiky.