Regulace kryptoměn je horké téma posledních let. Podle nejnovější směrnice FATF (Financial Action Task Force), krypto burzy budou muset hlásit výběr kryptoměn nad $1000. Pokud si budete chtít vybrat částku vyšší, krypto burzy musí s regulátory sdílet údaje, které o Vás mají. Výběr kryptoměn z krypto burzy tak bude v budoucnu podléhat striktnějším pravidlům. Tento předpis nabyl platnosti v letošním červnu a označuje se termínem „travel rule“. Netýká se ale jenom burz, nýbrž všech poskytovatelů peněženek a služeb na kryptoměny napojených. Regulace kryptoměn nabírá v poslední době na síle a cílem je jediné – donutit uživatele danit jejich zisky a mít přehled o pohybu kapitálu, který se v krytoměnách pohybuje.
Mohlo by vás zajímat: Jak je to s regulací kryptoměn u nás?
Tento předpis je stejný jako ten, co platí v tradičním bankovním systému. Podle nařízení veškeré transakce nad $1000 nebo jeho ekvivalent, musí být dohledatelné a přístupné lokálním daňovým úřadům. Systém se obecně jmenuje AEIO (Automatic Exchange Of Information), ne všechny státy jsou ale v tomto systému zapojeny. Tlak donutit účastnit se podobného systému výměny informací všechny státy je veliký, avšak do této chvíle neúspěšný. Nejdůležitějším hlediskem je nyní to, jestli je burza registrovaná v zemi, která se ke směrnici FATF připojila. Seznam všech 39 států účastnících se FATF naleznete zde.
Regulace kryptoměn zasáhne i krypto burzy, které nevyžadují KYC
Krypto burzy namítají, že v současné době se nemůžou účastnit podobného systému výměny informací, jelikož k tomu nemají vybudovanou infrastrukturu. Zdá se, že hrají mnohdy o čas a postupně své nastavení zpřísňují. Dokonce se objevují i decentralizované burzy, které přistoupily na jistou formu KYC (Know Your Customer). Zajímavé bude sledovat, jak na poslední kroky v oblasti regulace kryptoměn zareagují velké burzy, jejichž nastavení je benevolentní. Jako příklad nám poslouží třeba Binance, povinnost projít KYC nemají, pokud se uživatel spokojí s omezenými limity na výběr kryptoměn.
Regulace kryptoměn má v komunitě zaryté odpůrce, stejně tak se najdou lidé, kteří ji považují za pozitivní krok směrem k masové adopci kryptoměn. V současné době řečeno s lehkou nadsázkou existují dva systémy. Jeden jde regulacím naproti a druhý se snaží za každou cenu zachovat uživatelům právo anonymity. Jak souboj těchto dvou systému dopadne, se pravděpodobně dozvíme až za několik let.
Tip: Připojte se k nám na Telegram a získejte přehled o novinkách ohledně kryptoměn