V USA inflace po celý rok roste. Jen minulý měsíc vzrostl index spotřebitelských cen (CPI) o 0,3%. Ve srovnání s dubnem a květnem, kdy ceny vzrostly o 0,6%, to lze označit za pokles, ale stále je velmi, velmi vysoko.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Phemex se vstupním bonusem až 2500 USD!
Rostoucí inflace může poškodit sektor kryptoměn
Z jedné strany se rozšířil narativ, že rostoucí inflace prospívá kryptoměnám, protože více lidí zvažuje nakup digitálních aktiv k zajištění proti ní. Ze strany druhé, pokud však americký dolar výrazně ztratí na hodnotě a stane se nestabilním, bude to mít nepříznivý dopad na stablecoiny vázané na americký dolar, které se rozšířily po celém krypto ekosystém.
V nedávném tweetu na tento problém upozornil Brian Armstrong, generální ředitel společnosti Coinbase a navrhl možné řešení.
Stablecoiny jsou známé jako páteř krypto ekosystému. Jsou bezpečnou zónou, když kryptoměny rostou a klesají během několika hodin o dvouciferná procenta. Kromě toho vzali útokem přeshraniční platby natolik, že regulační orgány z celého světa varují, že stablecoiny mohou narušit bankovní systémy.
Tyto stablecoiny však mají méně diskutoivaný problém: jsou hyper závislé na americkém dolaru. Téměř všechny hlavní stablecoiny jsou vázány na americký dolar. To znamená, že pokud americký dolar výrazně ztratí na hodnotě, pak by ztratily hodnotu i stablecoiny. Na druhé straně by to stáhlo celý krypto ekosystém sebou.
Ředitel Coinbase se nedávno zmínil, že stablecoiny se mohou velmi snadno stát inflačními mincemi. “Pokud se z fiatem krytých stablecoinů skutečně stanou inflační mince (ne tak stabilní), jak potom získáme skutečně stabilní minci?” napsal na Twitter.
Armstrong navrhl vágní řešení a dodal: „Možná něco, co pomocí oráklů bude sledovat spotřební koš (parita kupní síly)?“
Armstrong není první osobou, která zmínila toto zásadní téma. Dříve Balaji Srinivasan, bývalý technický ředitel společnosti Coinbase, vysvětlil, že by měli existovat dva druhy stablecoinů. Za prvé, fiatcoiny, které „jsou přímo nebo nepřímo navázány na externí fiat měnu, jako je USD“. Za druhé, novější forma stablecoinu, kterou Srinivasan nazývá „flatcoiny“.
Srinivasan vysvětluje, že pokud „samotný fiat začne inflatovat, není ve skutečnosti“ stabilní ”. Flatcoin tedy místo toho optimalizuje ceny oproti spotřebnímu koši. “ Jednoduše řečeno, takzvaný „flatcoin“ není vázán na fiat měnu, ale je vázán na kupní sílu aktiva v určitém časovém období.
Vzhledem k naléhavosti tohoto problému bychom v blízké budoucnosti mohli zaznamenat projekty vyvíjející „flatcoiny“-což je také zásadní pro „de-dollarizaci“ krypto ekosystému.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Bybit. Vstupní bonus až 3650 USD!