Evropská unie dosáhla dohody, která přinese další ránu kase Kremlu a možné zvýšení ceny ropy Brent. Jaké faktory mohou cenu ovlivnit?
Sankce pro Rusko: nové ropné embargo
Ode nynějška už Moskva nebude mít stejnou sílu; alespoň v to Ursula Von Der Leyen a Evropská unie doufají po zahájení šestého kola sankcí proti Rusku. Tentokrát Kreml svědkem toho, jak se naplňuje jedna z nejhorších nočních můr, totiž embargo na dovoz ropy, jednoho z největších zdrojů příjmů země.
Již od začátku války se plánovalo působení především na třech frontách, vojenská podpora (zasíláním zbraní) a civilní podpora (zasíláním potravin, zdravotnického materiálu atd.) ukrajinskému obyvatelstvu, sankce proti oligarchům a ruskému ekonomickému systému a konečně zablokování celého nebo části dovozu surovin z Ruska (zejména plynu a ropy).
Blokáda plynovodu Nord Stream 2 a postupný pokles dovozu plynu napáchaly velké škody, ale nestačily. Bylo tedy nutné jednat o ropě, která přináší do Putinovy kasy až 1 miliardu dolarů denně.
Evropa konečně dosáhla dohody, která vyloučí některé státy, které mají zvláštní dohody s Kremlem, ale zablokuje veškerý dovoz ruského černého zlata po moři. Po moři se dováží dvě třetiny celkového exportu.
Těžká rána pro ekonomiku Putinovy země, ale existují některé mezery, které mohou snížit účinnost operace.
Například dovoz ropovodem, který činí 1 třetinu z celkového počtu, zablokován nebyl. Německo a Polsko mají dohromady dovozní kapacitu ropovodu další milion barelů, což by spolu se zvláštními vyjímkami pro Řecko, Maďarsko, Českou republiku a Slovensko mohlo potenciálně anulovat úsilí vynaložené na šesté kolo sankcí.
Polsko a Německo však ohlásily plán zastavit dodávky prostřednictvím severní větve ropovodu Družba.
Jaký vliv bude mít embargo na cenu ropy?
Jakým směrem se v tom všem bude ubírat cena ropy? Raketově vystřelí? Hodně záleží na chování Německa a Polska a také Ruska samotného.
Za této situace by cena ropy mohla podle nejhorších předpovědí stoupnout až na 130 dolarů za barel nebo zůstat stabilní na 120 dolarech za barel, jak uvedla XTB. Pokud by další proměnné kompenzovaly sankce, vše by se změnilo.
Kreml už nějakou dobu zařizuje větší vývoz ropy Brent do Asie a především do Číny a sousedních zemí, takže škody způsobené EU by byly méně bolestnější. Nejen to, Německo a Polsko by mohly jednostranně zvýšit dovoz prostřednictvím ropovodů o jeden milion barelů, čímž by v podstatě anulovaly evropská rozhodnutí.
Dalším problémem jsou exporty do „neznámých“ zemí, které fungují jako most pro lodě, odkud vyplouvají pod vlajkou, která již není ruská a účinně tak obcházejí sankce, což je praxe, která od dubna raketově vzrostla a stále se zvyšuje.
Evropa v uvalila embargo na Putinovu ropu, ale stačí jen změnit vlajku lodi a všechno jde. Nezbývá než čekat na protitahy Moskvy a loajální či neloajální chování jednotlivých států EU. To konkrétně ukáže, jakým směrem se bude ubírat cena ropy.