Množství hrozeb souvisejících s kryptoměnami je závislé na cenách aktiv, které se po květnovém propadu trhu výrazně snížily, uvádí nedávná zpráva vydaná přední firmou zabývající se internetovým zabezpečením. Jejich počet klesl téměř o čtvrtinu, ale nejvíce postiženou zemí zůstává Rusko, přičemž USA se rovněž umístilo v top 3.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Phemex se vstupním bonusem až 2500 USD!
ESET: V Rusku byla detekována 1 z 10 hrozeb souvisejících s kryptoměnami
Softwarové hrozby v sektoru kryptoměn, zejména těžební malware, jsou dosti závislé na vývoji na trhu s kryptoměnami, uzavřela společnost pro kybernetickou bezpečnost ESET ve své zprávě o hrozbách za T2 2021. Pokles zločinecké aktivity související s kryptoměnami neznamená, že je všude klid, poznamenávají autoři studie pokrývající druhou třetinu roku a dodávají:
„Podvody s investicemi do kryptoměny, ve kterých podvodníci lákají své nic netušící oběti na falešné investiční weby nebo se vydávají za vládní úřady a dokonce i celebrity, jsou populárnější než kdy dříve.“
Oběti na tomto typu podvodu během pouhých několika měsíců od října 2020 ztratily nejméně 80 milionů dolarů, oznámila v květnu americká Federální obchodní komise. Mezitím jedno krypto Ponziho schéma v Rusku, Finiko, odcizilo více než polovinu z 800 milionů dolarů v kryptoměnách zaslaných z východní Evropy na podvodné adresy, odhalila blockchainová forenzní firma Chainalysis.
Detekce ESETu počtu všech hrozeb souvisejících s kryptoměnami v T2, 2021 však klesla o 23,6%. Některé země jsou tímto fenoménem hluboce zasaženy. Nejpozoruhodnější je, že Ruská federace je stále v čele žebříčku, což představuje 10% všech případů. Po Rusku následuje Peru s 6,8% a Spojené státy jsou na třetím místě s 5,3%, uvádí zpráva.
„V posledních několika měsících jsme mohli vidět, že zatímco počet kryptominerů kolísal spolu s cenami kryptoměn, nezdálo se, že by počet kryptostealerů ovlivňovaly stejné faktory,“ řekl Jiří Kropáč, vedoucí laboratoří pro detekci hrozeb ve slovenské společnosti ESET. Kryptomineři, podobně jako ceny, jsou ovlivňováni vládními předpisy a velkými investicemi do konkrétních coinů, vysvětlil.
Kryptostealeři ale nejsou tak závislí na volatilním trhu, dodal dále Kropáč. „Neexistuje žádný důvod, aby o toho kyberzločinci upustili, pokud hodnota mince klesne, protože představují spolehlivý nástroj, který přináší zisk i příležitosti k vydírání,“ upřesnil manažer ESET.
Evropská společnost pro kybernetickou bezpečnost rovněž uvedla, že v období, na které se zpráva vztahuje, nadále monitorovala domény, na kterých probíhá cryptojacking. „Ze samotné podstaty této činnosti – spouštění kryptominingového softwaru na pozadí napadených webů – jsou nejnavštěvovanějšími kryptojackovacími doménami nadále portály s obsahem pro dospělé, bezplatné streamovací weby, torrentové stránky a fóra,“ upozornil ESET.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Bybit. Vstupní bonus až 3650 USD!