Aby se Rusko vyrovnalo s pádem rublu a uvalenými sankcemi, zvažuje přijetí bitcoinu jako platebního prostředku za dodávky plynu a ropy.
Rusko zvažuje bitcoin pro platby za energetické zdroje
Poté, co Rusko navrhlo, aby země nakupující energetické zásoby země platily za plyn a ropu v rublech, což vyvolalo reakci Evropského společenství, které označilo tento návrh za očividné porušení stávajících smluv, chce nyní Rusko navrhnout jako způsob platby za plyn a ropu bitcoin .
Pavel Zavalnyj, který stojí v čele energetického výboru ruské dumy, uvedl, že země hledá alternativní způsoby, jak přijímat platby za export energetických zdrojů.
„Už nějakou dobu Číně nabízíme přechod na transakce v národních měnách, jako je rubl a renminbi. S Tureckem by to byla lira a rubl.
Ve stejném projevu také výslovně zmínil možnost využití alternativních plateb, jako je bitcoin.
“Sady měn se mohou lišit; je to běžná praxe. Pokud by bylo nutné obchodovat s BTC, udělali bychom to.“
Podle některých analytiků by přijetí kryptoměn za těchto podmínek mohlo být pro Rusko velkou výhodou. David Broadstock, vedoucí analytik institutu energetických studií v Singapuru, uvedl:
„Rusko velmi rychle pociťuje dopad bezprecedentních sankcí. Je potřeba podpořit ekonomiku a v mnoha ohledech je bitcoin vnímán jako aktivum s vysokým růstem.
Zároveň by však podle experta představovala velké riziko velká volatilita ceny bitcoinu a fakt, že v Číně, jednom z hlavních obchodních partnerů Ruska, je používání kryptoměn zakázáno .
Na druhou stranu se Rusko minimálně od roku 2014, roku prvních sankcí uvalených kvůli anexi Krymu, usilovně snaží odpoutat od dolaru. A kryptoměny by mohly zemi nabídnout životaschopnou alternativu k vytvoření alternativního platebního systému k tradičnímu, který je i nadále zásadně zaměřen na americký dolar. V únoru byl v Dumě předložen první návrh zákona o regulaci sektoru kryptoměn. V listopadu centrální banka oznámila první testy nového digitálního rublu, které by podle některých expertů mohly letos urychlit kvůli vypuknutí války.
V minulosti se o kryptoměnách pozitivně vyjádřil i prezident Putin a těžbu btc označil za užitečnou činnost.
Podle Nica Cartera, spoluzakladatele Coin Metrics, se Rusko kvůli velkému exportu ropy a plynu snaží diverzifikovat své platby do měn jiných než dolary, včetně digitálních měn. Ruští občané by ale také mohli využívat kryptoměny k platbám a vyhnout se tvrdým sankcím uvaleným na zemi a kolapsu místní měny. Brian Armstrong, generální ředitel Coinbase, uvedl:
“Někteří obyčejní Rusové používají kryptoměny jako záchranné lano, když se jejich měna zhroutila.”