7. září to bude přesně rok, co Salvador, jako první země na světě, oficiálně přijal kryptoměnu bitcoin za své zákonné platidlo. V létě 2021 rozjařený salvadorský prezident Nayib Bukele za účasti ohňostroje a show AC/DC oznámil na pláži jásajícímu davu krypto nadšenců, že bitcoin se stane spolu s dolarem hlavní měnou v zemi. Za uplynulý rok se toho ale hodně stalo a bitcoinu se zrovna moc dobře nevedlo. To ovšem nesebralo nic na pozitivitě salvadorského prezidenta, který tento krok stále hodnotí jako úspěšný.
Salvador a bitcoin
Kdo by čekal oslavu jako před rokem s proslovem prezidenta asi by se načekal. Přijetí bitcoinu postupuje velmi pomalu oproti očekávání a už vůbec tomu nepomáhá vývoj ceny bitcoinu v posledních měsících.
Bitcoin ani zdaleka v Salvadoru nenahradil jejich další zákonné platidlo – americký dolar, avšak na druhou stranu nepřinesl ani finanční krach, který někteří lidé předpokládali. Alespoň prozatím.
“O Bitcoinu tu už nikdo moc nemluví. Bylo to tak trochu zapomenuto. Nevím, jestli byste to nazvali neúspěchem, ale určitě to nebyl úspěch. Většina Salvadorců nenalila do Bitcoinu velké množství peněz, což zachránilo mnoho z nedávného medvědího trhu.” řekl bývalý šéf salvadorské centrální banky Carlos Acevedo.
Psal se rok 2021 a celý svět byl v úžasu, když Bukele udělal z bitcoinu vedle dolaru oficiální měnu. Tento krok vyvolal nejen obrovské šílenství u krypto nadšenců ale také vlnu kritiky a obav od obchodníků s dluhopisy a Mezinárodního měnového fondu. I přesto, že některé obavy kritiků se naplnily, místní vláda to prezentuje jako úspěšný rok s bitcoinem. Pravdou však je, že po velkém nákupu tokenů v loňském roce, se teď země nachází ve ztrátě.
Podle ministra financí Zelayi mělo zavedení bitcoinu více přínosů než ztrát. Na celý ten rok s bitcoinem je nutné dle jeho slov se dívat z více stran. Jako hlavní přínos uvedl přilákání zahraničních investic a cestovního ruchu a zvýšení finančního přístupu k převážně nebankovní populaci. Digitální peněženka, která byla zavedena vládou, Chivo má více než 4 miliony uživatelů a v Salvadoru má sídlo na 59 společností zabývajících se blockchainem a kryptoměnami. Navíc nárůst cestovního ruchu je tak velký, že by mohl letos překonat úroveň před pandemií.