Ricardo Navarro, ekolog zabývající se obnovitelnými zdroji energie ze Salvadoru, v rozhovoru pro britský list The Telegraph kritizoval návrh vlády Salvadoru využívat energii ze sopek pro těžbu Bitcoinu a označil jej za neekonomický.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
Sopečná energie pro těžbu: proč není krok Salvadoru dobrý
Navarro, který vede salvadorské centrum pro udržitelnou technologii, řekl britskému listu The Telegraph:
„Geotermální energie stále stojí více než ropa, jinak bychom ji již spotřebovávali více. To, co se nakonec stane, je, že budeme jen nakupovat více ropy.”
Zároveň byl stejně kritický k následnému plánu tamního prezidenta Nayiba Bukeleho na vytvoření prvního bitcoinového města na světě, postaveného blízko sopky k využití její geotermální energie.
“Mluvit o stavbě tohoto města vedle sopky je jako myslet si, že jste bohatí, protože žijete vedle banky.”
Ekolog následně vysvětlil problémy, které tuto realizaci velmi znesnadňují. Navarro tvrdí, že:
„Geotermální energie nepotřebuje sopky. Potřebuje spodní vodu, páru. Ale už teď máme problémy s nedostatkem vody v Salvadoru.“
Výkonná ředitelka Mezinárodní geotermální asociace se sídlem v Německu Marit Brommer také vyjádřila pochybnosti o návrhu salvadorské vlády.
„Salvador je známý svým geotermálním potenciálem. Ale pokud něco slibuje v příštích šesti měsících, nebylo by to proveditelné. Geotermální energie má dlouhou dodací lhůtu. Potřebujete identifikovat zdroje, udělat modelování, vrtat studny. Pravděpodobně by to trvalo nejméně dva nebo tři roky a pravděpodobně déle, než byste mohli vyrobit elektřinu.”
Je to proto, vysvětluje německá geotermální expertka, že čerpání geotermální energie vyžaduje řadu infrastruktur, které středoamerická země nemá a kterou by musela budovat od nuly.
Návrh na využití geotermální energie ze sopek
Loni v červnu oznámil prezident Salvadoru Bukele prostřednictvím Twitteru návrh, že země by měla využívat geotermální energii z mnoha tamních sopek (25) k těžbě Bitcoinu, což je činnost, o které je známo, že je velmi energeticky náročná.
Prezident pověřil státní elektrárenskou společnost La Geo, aby „nabídla zařízení pro těžbu Bitcoinu s velmi levnou, 100% čistou, 100% obnovitelnou energií s nulovými emisemi z našich sopek.”
V listopadu pak přišlo oznámení, že vedle sopky bude postaveno první bitcoinové město na světě, aby využilo její geotermální energii a bude financováno vládními dluhopisy zajištěnými Bitcoinem. To se ale podle odborníků alespoň prozatím zdá předurčeno zůstat snem a projektem připraveným v šuplíku.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny