V pondělí uspořádal salvadorský prezident Nayib Bukele setkání, na kterém se sešlo 44 zástupců globálních finančních úřadů. V hlavním městě, San Salvadoru, se sešlo 32 prezidentů centrálních bank a 12 finančních úřadů.
Podle Bukeleho se na setkání diskutovalo o výhodách přijetí Bitcoinu (BTC) a o tom, jaký byl salvadorský experiment. Národ jako první na světě přijal BTC jako svou oficiální měnu v roce 2021.
Salvadorský prezident uspořádal setkání se zástupci centrálních bank
Většina centrálních bankéřů na setkání pocházelo z Afriky, Jižní Ameriky a jižní Asie. Mezi tyto země patří mimo jiné Nigérie, Egypt, Nepál, Pákistán, Bangladéš, Keňa, Namibie, Uganda, Rwanda, Paraguay, Angola, Guinea, Madagaskar, Dominikánská republika, Haiti, Jordánsko, Kostarika, Ekvádor a Arménie.
Zajímavé je, že Středoafrická republika, druhá země, která přijala BTC jako zákonné platidlo, neposlala svého zástupce. Na druhou stranu stát Eswatini vyslal zástupce hned dva: svého ministra financí a guvernéra místní centrální banky.
Témata projednávaná na schůzce nebyla odhalena, ale Bukele některá z nich v pondělí pře setkáním zveřejnil.
„Zítra se v Salvadoru sejde 32 centrálních bank a 12 finančních úřadů, celkem 44 zemí, aby diskutovali o finančním inkluzi, digitální ekonomice, přijetí BTC a jeho výhodách pro naši zemi,“ řekl Bukele.
Kromě salvadorského experimentu byla tématem jednání také role BTC mezi občany bez bankovního účtu. Zástupci úřadů měli také přímý kontakt s používáním BTC jako měny, včetně stahování peněženky Chivo. Poznali také region El Zonte, konkrétně Bitcoin Beach, a naučili se, jak provádět transakce přes Lightning Network.
Central bankers lining up to get help downloading and using Bitcoin Beach Lightning wallet pic.twitter.com/CWupR1Td4K
— Bitcoin Beach (@Bitcoinbeach) May 16, 2022
Centrální bankéři čekají na pomoc se stahováním a používáním peněženky Bitcoin Beach Lightning Wallet.
Nový ekonomický blok?
Ve skutečnosti většina zemí přítomných na setkání patří k nejchudší části světa. Jsou to místa, kde měny trpí inflací, která postihuje především ty nejchudší. Obyvatelstvo zároveň nemá přístup k bankám, a tudíž nemůže chránit svou kupní sílu.
V tomto smyslu používání BTC zvyšuje počet občanů s přístupem k finančním službám a chrání jejich peníze mimo jiné před inflací. Právě za tímto účelem přijala Středoafrická republika kryptoměnu jako svou oficiální měnu.
Podle prezidenta země, Faustina Archanga Touadery, toto rozhodnutí „představuje rozhodující krok k otevření nových příležitostí v zemi“.
Někde ale k využívání BTC a dalších kryptoměn nedochází oficiálně, ale samotným obyvatelstvem. Země jako Argentina a Venezuela například nemají politiku zaměřenou na stimulaci BTC. Nicméně, kryptoměna je široce používána občany jako únikový mechanismus proti inflaci. V případě Argentiny země nedávno dokonce zakázala bankám nabízet služby zaměřené na kryptoměny, jak jsme vás informovali.
Salvadorský prezident doufá, že setkání poslouží k tomu, aby se používání BTC stalo oficiální politikou, integrovala země a jejich zkušenosti. Budoucí „BTC unie“? Možná. Ostatně 44 byl shodou okolností stejný počet zemí, které vytvořily brettonwoodskou dohodu, která ve 40. letech 20. století změnila globální finanční řád.