Ministerstvo financí USA zařadilo BitRiver, společnost zabývající se těžbou BTC působící v Rusku, na černou listinu společností, na které se vztahují sankce.
Sankce proti Rusku ovlivňují i těžbu Bitcoinu
Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv amerického ministerstva financí (OFAC) zařadil BitRiver na seznam společností, na které se vztahují sankce.
Oficiální zpráva uvádí, že ministerstvo financí USA se snaží identifikovat ty společnosti a jednotlivce, kteří napomáhají obcházení sankcí, a mezi nimi se zejména zaměřují na sítě finanční a provozní podpory pro pokusy vyhnout se sankcí .
Z tohoto důvodu přidali na seznam subjektů, které mají být pečlivě sledováni, nové entity, včetně ruské komerční banky Transkapitalbank a více než 40 osob a organizací v čele s ruským oligarchou Konstantinem Malofejevem.
Kromě toho přidali také společnosti zabývající se těžbou kryptoměn a Rusko je třetí zemí na světě podle podílu hashratu. Je to poprvé, co ministerstvo financí USA zařadilo na černou listinu společnosti zabývající se těžbou kryptoměn.
BitRiver provozuje zejména velké mezinárodní těžařské farmy a podle ministerstva financí USA pomáhá Rusku zpeněžit jeho přírodní zdroje. Země má velké, levné energetické zdroje a chladné klima, které je ideální pro těžbu. Sankce se dotknou například dovozu výpočetní techniky a plateb ve fiat měnách.
Ministerstvo financí píše:
„Spojené státy jsou odhodlány zajistit, aby se žádné aktivum, bez ohledu na jeho složitost, nestalo mechanismem pro Putinův režim, který by kompenzoval dopad sankcí.
Společnost Bitriver byla založena v Rusku v roce 2017 a v současné době má v zemi tři kanceláře. Loni ale své sídlo přesunula do Švýcarska a je možné, že by odtud mohla organizovat a řídit mezinárodní transakce k obcházení sankcí.
OFAC také zařadil na černou listinu 10 dceřiných společností Bitriver AG: Management Company Bitriver, Bitriver Rus, Everest Grup, Siberskie Mineraly, Tuvaasbest, Torgovy Dom Asbest, Bitriver-B, Bitriver-K, Bitriver-North a Bitriver-Turma.
Jedná se zatím o jediné kryptotěžební společnosti, které byly umístěny na americkou černou listinu těch, na které se vztahují sankce proti Rusku.
Stojí za zmínku, že Mezinárodní měnový fond právě zveřejnil zprávu, která ukazuje nárůst používání kryptoměn na rozvíjejících se trzích s vyššími objemy obchodů po zavedení sankcí proti Rusku.
Zpráva zejména poukazuje na to, že v březnu došlo k výraznému nárůstu směny USDT v rublech nebo ukrajinských hřivnách. Cituje také vyjádření ministerstva financí USA, totiž že kryptotěžba umožňuje zpeněžit ruské energetické zdroje „mimo finanční systém“.
Ale také upřesňuje, že podíl těžby kryptoměn v sankcionovaných zemích je relativně malý. Při odhadu trhu s těžbou kryptoměn na asi 1,4 miliardy dolarů ročně by ruští těžaři měli 11 % (0,15 miliardy).
Ve světle toho by se daly očekávat i další podobné iniciativy amerického ministerstva financí.