V souvislosti s kryptoměnami se velmi často pohoří také o podvodech. Poměrně velká část veřejnosti si totiž decentralizované platební systémy automaticky hned spojuje se zločinem. Je pravdou, že Bitcoin a kriminalita k sobě do jisté míry patří. Z hlediska celkového počtu transakcí se však jedná o velmi malou část trhu. Poslední vyšetřování odhalilo, že kryptoměnové podvody mají od roku 2011 hodnotu kolem 15 miliard euro (378 miliard korun). Mezi nejznámější kryptoměnové podvody poslední doby patří například Plus Token.
Plus Token
Podvodníci skrývající se za scamem Plus Token vybrali od důvěřivců až 3 miliardy dolarů, což je naprosto bezprecedentní množství. Podvod má dokonce vliv na celý trh. Peněženky spojené s tímto scamem totiž nyní rozprodávají svou kořist a denně na tak na trh uvolňují až 1300 BTC, což se negativně podepisuje na kondici celého trhu. Je možné, že nebýt tohoto Plus Token, BTC mohlo aktuální mít vyšší hodnotu.
Bitcoin a kriminalita – nic nového
Přítomnost krypto scamů se s posledních letech zvyšuje. Impulsem byl především rekordní růst kryptoměnového sektoru na přelomu let 2017 a 2018, který do nového odvětví přilákal nové existence. Faktem ale je, že faktor kryptoměnových podvodů zde byl patrný už asi od roku 2011, kdy se o Bitcoinu začalo poprvé otevřeněji mluvit. Mezi z hlediska tvůrců nejúspěšnější patří OneCoin (3,6 miliardy euro), Plus Token (2,6 euro) nebo Bitconnect (2,25 euro). Celkově se pouze čtyřem podvodům podařilo ukrást více než jednu miliardu euro.
Kryptoměnové podvody ve spojení se záhadnou smrtí
Stále však existuje nepřeberné množství menších podvodů, které byly až příliš úspěšné. Zmínit můžeme také poměrně známou kauzu okolo kanadské kryptoburzy QuardigaCX. Její šéf totiž záhadně zemřel. Ještě předtím ovšem někdo zasál peněženky této burzy. Konspirace ohledně možného podvodu, kdy si údajně zemřelý šéf nyní může užívat ukradeného bohatství, přiživilo další odhalení. Na směnárnu byl totiž napojen také další člověk, který má s podvody své zkušenosti.