Od léta 2020 byl sektor decentralizovaných financí (DeFi) svědkem silného růstu, přičemž celková uzamčená hodnota (TVL) ve všech protokolech DeFi dosáhla v prosinci 2021 vrcholu přes 290 miliard dolarů.
Nicméně nedávný krach kryptotrhu, který je první tak trochu kryptozimou v tomto odvětví, byl pro decentralizované finanční protokoly velmi tvrdý.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
Sektor DeFi zaznamenává silné likvidace
Zatímco Bitcoin klesl o více než 50 % svého historického maxima, protokoly DeFi zaznamenaly strmější korekce.
AAVE je o 77 % niže než jeho ATH, Compound klesl o 85 % a MakerDAO o 71 %. V důsledku jejich propadů klesla TVL sektoru defi na 225 miliard dolarů, přičemž od začátku roku se ztratilo více než 30 miliard dolarů.
Podle Dune Analytics byla v týdnu končícím 22. lednem z protokolů DeFi stažena aktiva v hodnotě více než 300 milionů dolarů. Blockchainová analytická firma dále uvádí, že mezi 22. lednem a 24. lednem bylo na platformách jako Compound, Aave a MakerDAO zlikvidováno více než 1000 pozic.
Také aktivita na populárních DApps za poslední dva týdny klesla o 20-30 %. Kromě slabého výkonu jejich nativních tokenů zaznamenaly protokoly DeFi silné likvidace, odchody vývojářů a exodus uživatelů.
Protože protokoly DeFi platí vývojářům v jejich tokenech, klesající hodnota donutila mnoho vývojářů omezit nebo ukončit činnost. Podle Pedra Herrery, senior datového analytika na platformě DappRadar, by až 80 % současných dApps mohlo být odstraněno z trhu, pokud by klesající trend přetrvával další rok.
Přestože sektor defi reaguje na svou první “kryptozimu” špatně, mnoho odborníků se domnívá, že jde o budoucnost financí. Jedním z nich je Jeff Dorman z Arca, který tvrdí, že nedostatek problémů uživatelů s výběrem penez z protokolů potvrzuje tezi, že DeFi je budoucností financí.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny